Ce a declarat MM Stoica despre eliminarea rivalei CFR Cluj, din Liga Campionilor: „Nu mă aşteptam să nu ţină cont în meciuri importante”

Publicat: 14 iul. 2022, 16:15, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
Ce a declarat MM Stoica despre eliminarea rivalei CFR Cluj, din Liga Campionilor:

Managerul general al echipei FCSB, Mihai Stoica, a comentat eliminarea CFR-ului încă din primul tur preliminar al Ligii Campionilor.

Oficialul vicecampioanei l-a criticat pe Dan Petrescu.

„Am văzut meciul nostru de anul trecut cu Karagandi. Doar că miza aici a fost alta. Dacă CFR mergea mai departe şi era logic că merge, era în grupele Conference League aproape. Dacă Pyunik pune probleme campioanei României, e clar. În tur a mai jucat ceva CFR, iar acum au prins curaj armenii. Penalty ratat, ocazie imensă la greşeala lui Boateng. În primele 90 de minute, CFR a avut o singură şansă foarte mare, atât! În rest, nimic! E bine să câştigi cinic, dar n-a mai mers. Nu mă aşteptam ca Pyunik să înscrie cu CFR, dar semnale au fost din campionat, cu multe goluri luate în campionat. CFR nu mai e ce a fost.

Cred că Dan Petrescu are contract beton. Contează şi cum ajungi în Conference League. Acum sunt ca noi (n.r. – în turul secund din preliminariile Conference League). Nu cred că e în pericol Petrescu. Tot ce au făcut, au făcut să ajungă în Champions League. Acum să facă o cheltuială în plus să aduci un alt antrenor, cu clauză plătită pentru Petrescu?

Ce e straniu… Ştiam că Petrescu e superstiţios, poate s-a schimbat. În campionat a luat goluri în ultimele faze ale meciului. Acum, din nou, a intrat în prelungiri Yuri şi a primit gol. Nu mă aşteptam să nu ţină cont în meciuri importante. Schimbările astea din ultimele minute i-au dăunat„, a declarat Mihai Stoica, la Orange Sport.

CFR Cluj a ratat calificarea în turul doi preliminar al Ligii Campionilor. Campioana României a fost învinsă de echipa armeană Pyunik Erevan, în primul tur al preliminariilor Ligii Campionilor, 2-2 (3-4 la 11 m).

CFR Cluj va evolua în turul II din Conference League cu echipa din Andorra, Inter Club d’Escaldes. Turul e pe 21 iulie, la Cluj, iar returul va avea loc o săptămână mai târziu. La rândul ei, Pyunik Erevan va juca în turul II preliminar cu formația luxemburgheză Dudelange.