Ce rezultate au obținut sportivii români, duminică, la Jocurile Olimpice de la Beijing

Publicat: 13 feb. 2022, 17:54, de Puterea.ro, în SPORT , ? cititori

Andreea Grecu ocupă locul 9 în proba feminină de monobob, după primele două manşe, desfăşurate duminică la Jocurile Olimpice de la Beijing.

Românca a fost cronometrată cu al 11-lea timp în prima manşă (1:05.56) la Yanqing şi cu al optulea în manşa secundă (1:05.71), aflându-se pe 9 din 20 de sportive, cu timpul cumulat de 2 min 11 sec 27/100. Prima în ierarhie este Kaillie Humphries (SUA), cu timpul de 2 min 09 sec 10/100, urmată de Christine De Bruin (Canada), 2 min 10 sec 14/100, şi de Laura Nolte (Germania), 2 min 10 sec 32/100. Luni sunt programate ultimele două manşe.

Tot duminică, Alexandru Ştefănescu a încheiat pe locul 32 în proba de slalom uriaş. Ştefănescu s-a clasat în prima manşă pe locul 38, cu timpul 1:14.20, iar în a doua pe 32, cu timpul 1:19.01. Medalia de aur a fost câştigată de elveţianul Marco Odermatt, pe poziția secundă s-a clasat slovenul Zan Kranjec, iar pe trei francezul Mathieu Favre.

La rândul ei, Mihaela Hogaş a ocupat locul 29 din 30 de concurente, în proba de patinaj viteză short track 500 de metri din cadrul Jocurilor Olimpice de iarnă. Sportiva din România a fost cronometrată cu timpul de 39 de secunde şi 45 de sutimi, la două secunde şi 41 de sutimi de medaliata cu aur, americanaca Erin Jackson (37.04). Medalia de argint a fost câștigată de japoneza Miho Takagi (37.12), iar bronzul a fost câștigat de rusoaica Angelina Golikova (37.21.