Cel puțin 80 de copii au murit după ce o rachetă a lovit o școală în sudul Iranului
Sâmbătă dimineața, părinții iranieni și-au lăsat copiii la școală doar pentru a fi nevoiți să se întoarcă în grabă la porțile unităților de învățământ, pe măsură ce bombe au început să cadă în întreaga țară, în cadrul unui atac comun al Statelor Unite și Israelului.
Potrivit agenției de stat IRNA, cel puțin 80 de copii au murit în lovitura asupra școlii de fete Shajareh Tayyebeh din Minab, sudul Iranului, iar zeci de alții nu au fost încă identificați. Conform unor videoclipuri care circulă pe rețelele sociale, se pot vedea fum ridicându-se din pereții arși și resturi împrăștiate pe drum. Sute de oameni s-au adunat la fața locului, unii vizibil afectați. Aceste imagini au fost verificate și confirmate ca autentice de Factnameh și Reuters, scrie The Guardian.
:format(webp):quality(80)/https://www.puterea.ro/wp-content/uploads/2026/02/Proiect-nou-1-17-1024x576.jpg)
Sursa: The Guardian
Școala pare să fie situată în apropierea unei cazărmi a Gărzilor Revoluționare, iar dacă bilanțul deceselor va fi confirmat, atacul ar reprezenta cel mai mare incident cu victime multiple din cadrul operațiunii conduse de SUA și Israel până în prezent.
În întreaga țară, iranienii au declarat că simt o combinație de frică și speranță pe măsură ce atacurile aeriene continuă. Unii și-au exprimat ușurarea că loviturile, așteptate de mult timp, au sosit, iar opozanții regimului au sperat că acestea ar putea conduce la schimbări politice, deși temerile privind victimele civile rămân.
La Teheran, unii locuitori s-au adăpostit în case, în timp ce alții s-au grăbit să-și găsească copiii, în contextul școlilor închise și al traficului blocat. Mulți au declarat că se pregăteau de săptămâni pentru un posibil conflict, stocând provizii de apă și alimente. Amir, 37 de ani, proprietar al unei brutării, a spus că se simțea „ușurat” că loviturile păreau să fi vizat clădiri guvernamentale, dar și-a exprimat îngrijorarea privind victimele civile: „Îmi fac griji că oameni nevinovați vor fi uciși. Am îndurat atât de multă suferință – și totuși nu vrem să vedem saci cu cadavre pe străzi din cauza loviturilor americane și israeliene.”
Atacurile au avut loc în timpul negocierilor diplomatice dintre Iran și SUA, la aproximativ șapte săptămâni după reprimarea violentă a protestelor anti-regim din întreaga țară, în urma cărora peste 7.000 de persoane au fost confirmate decedate, iar alte peste 11.000 de cazuri sunt investigate, potrivit Human Rights Activist News Agency (HRANA).
Unii tineri afectați de reprimarea protestelor au declarat că se așteptau la violență, dar și-au exprimat reținerea față de intervenția străină. Mohsen, 25 de ani, lucrător IT, a spus: „Ne temem că concetățenii noștri vor fi uciși de loviturile SUA și Israel, dar am văzut prieteni împușcați de regim – așa cum mii dintre noi au fost.” Moein, 21 de ani, student la Universitatea din Teheran, a adăugat că, deși orașul era neliniștit, nu s-a instalat panică și că oamenii s-au pregătit pentru război, stocând strictul necesar.
Războiul a fost declanșat sâmbătă dimineața de SUA și Israel, președintele Donald Trump anunțând că au început „operațiuni de luptă majore” împotriva Iranului și îndemnând iranienii să se ridice și să „preia guvernul”. SUA acumulaseră în ultimele săptămâni o prezență militară semnificativă în regiune în pregătirea atacului.
Mehnaz, 27 de ani, din Teheran, a declarat că a auzit primele explozii în jurul orei 9 dimineața, în timp ce lua micul dejun. Primele lovituri păreau să fi vizat birourile și complexul liderului suprem, ayatollahul Ali Khamenei. Ea a spus că sentimentele populației erau amestecate: „Este o combinație de frică și speranță pentru sfârșitul regimului.”