CFR Cluj, o nouă înfrângere suferită în Conference League. Campioana României e ultima în Grupa D a competiției

CFR Cluj a fost învinsă, joi seară, în deplasare, cu scorul de 2-1, de echipa daneză Randers, într-un meci din penultima etapă a Grupei D a Conference League. Campioana României avea nevoie de o victorie pentru a rămâne în cursa de calificare în următoarea fază a competiției.

Prima ocazie a aparţinut gazdelor. Șutul lui F. Bundgaard, din minutul 2, la colţul scurt, a fost prins de Bălgrădean. Oaspeții au replicat un minut mai târziu, când mingea centrată de Camora a fost deviată de un fundaş şi a căzut pe bara transversală. Danezii au cerut penalty la o intervenţie a lui Omrani la Ankersen (29), însă nu s-a dictat nimic. CFR nu a tras niciun şut pe poartă în prima repriză a meciului.

Randers a deschis scorul în minutul 68, prin Kamara, la prima sa atingere a mingii după introducerea pe teren. Fotbalistul din Sierra Leone a profitat de o greșeală în defensive comisă de Camora.

CFR a egalat rapid, prin Deac, cu o lovitură de cap la centrarea lui Susic, abia intrat pe teren (72). Danezii au marcat golul victoriei în minutul 76, prin Piesinger CFR va încheia grupa pe ultimul loc indiferent de rezultatul din ultimul meci.

FK Jablonec şi AZ Alkmaar au remizat, 1-1, în celălalt meci al grupei. AZ Alkmaar ocupă primul loc, cu 11 puncte, fiind calificată în optimile de finală, Randers este a doua, cu 7 puncte, Jablonec se află pe trei, cu 6 puncte, iar CFR este ultima, cu un punct. Pe 9 decembrie se vor juca ultimele meciuri din grupă, CFR Cluj – Jablonec şi AZ Alkmaar – Randers.

Randers FC: 1. Patrik Carlgren – 7. Mikkel Kallesoe, 8. Simon Piesinger, 11. Erik Marxen (căpitan), 15. Bjorn Kopplin (19. Oliver Bundgaard, 53) – 12. Simon Tibbling, 14. Frederik Lauenborg (20. Vito Hammershoej-Mistrati, 66), 6. Lasse Berg Johnsen, 9. Jakob Ankersen (30. Vincent Onovo, 84) – 45. Marvin Egho (99. Alhaji Kamara, 66), 40. Filip Bundgaard (10. Tosin Kehinde, 46). Antrenor: Thomas Thomasberg.

CFR Cluj: 34. Cristian Bălgrădean – 4. Cristian Manea (16. Mateo Susic, 71), 6. Danijel Graovac, 3. Andrei Burcă, 45. Mario Camora (căpitan) – 37. Mihai Bordeianu (8. Runar Mar Sigurjonsson, 46), 21. Bismark Adjei-Boateng (5. Jonathan Rodriguez, 84), 10. Ciprian Deac – 9. Billel Omrani, 22. Gabriel Debeljuh (77. Denis Alibec, 71), 7. Adrian Păun (18. Valentin Costache, 84). Antrenor: Dan Petrescu.