CFR Cluj a surclasat campioana Andorrei, Inter d’Escaldes în Conference League

Publicat: 22 iul. 2022, 09:54, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
CFR Cluj a surclasat campioana Andorrei, Inter d'Escaldes în Conference League

CFR Cluj s-a impus cu scorul 3-0 în faţa echipei Inter Escades,din Andorra, joi seară, pe teren propriu, în prima manşă din al doilea tur preliminar al Conference League.

Gazdele  au deschis scorul în minutul 5, dintr-un penalty transformat de Jefte Betancor. În minutul 38, Jefte Betancor i-a pasat decisiv lui Debeljuh, care a înscris din interiorul careului.

În minutul 84, fundaşul român al echipei din Andorra, Raul Feher, a reluat greșit o minge trimisă de Petrila și a înscris în propria poartă.

Au evoluat echipele

CFR Cluj: Bălgrădean – Manea, Burcă, Kolinger (Yuri 77’), Camora – Deac, Boateng (Muhar 89’), Cvek – Jefte Betancor (Hammershoy-Mistrati 68’), Debeljuh (Yeboah 89’), Păun (Petrila 46’). Antrenor: Dan Petrescu

Inter Club d’Escaldes: Munoz – Gallego Arias (Chus Rubio 85’), Feher, De Nova, Gonzalez Lopez – Cabrera, Roca, Martinez (Moreno Martin 77’), Marce – Soldevila (Angel Perez 59’), Andreu (Betriu 77’). Antrenor: Raul Obiols

Cartonaşe galbene: A. Păun 11, Boateng 38 / Feher 5, Soldevila 50

Arbitri: Alex Troleis – Jan Hermansen, Jorleif Sjurhuus – Eiler Rasmussen (Insulele Feroe)

Returul se va disputa în Andorra, în ziua de 27 iulie.