CFR Cluj a trecut de Maribor și va evolua în grupele Conference League! Lovro Cvek, eroul campioanei României (Video)

Publicat: 25 aug. 2022, 22:31, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

CFR Cluj s-a calificat în grupele Conference League, după ce a trecut în play-off de echipa Maribor.

Campioana României a învins, joi seară, formația slovenă cu 1-0 în manşa secundă a play-off-ului , disputat pe teren propriu. În tur, scorul a fost 0-0.

Gruparea ardeleană a evoluat bine în prima repriză, dar i-a lipsit golul. În minutul 87, după o centrare din lovitură liberă, Yeboah a nimerit bara. CFR Cluj a dat lovitura în ultimul minut din timpul regulamentar de joc.

Cvek a înscris din foarfecă, pentru 1-0, direct în vinclu. Tragerea la sorţi a grupelor Conference League este programată vineri, la ora 15.30, la Istanbul.

CFR Cluj: 1. Simone Scuffet – 4. Cristian Manea, 44. Yuri Matias, 3. Andrei Burcă, 45. Mario Camora (căpitan) – 21. Bismark Adjei-Boateng, 40. Lovro Cvek – 10. Ciprian Deac (33. Denis Kolinger, 90+7), 17. Jefte Betancor (7. Adrian Păun, 70), 11. Claudiu Petrila (8. Roger, 90+4) – 15. Emmanuel Yeboah (73. Karlo Muhar, 90+7). Antrenor: Dan Petrescu.

NK Maribor: 81. Menno Bergsen – 29. Andraz Zinic (77. Zan Vipotnik, 90+3), 25. Sven Karic, 23. Luka Uskokovic, 12. Gregor Sikosek (căpitan) – 16. Aljaz Antolin (7. Rok Kronaveter, 46), 14. Vladan Vidakovic – 15. Jan Repas, 8. Marko Bozic, 17. Ivan Brnic (30. Marin Lausic, 90+3) – 18. Roko Baturina (13. Rok Sirk, 72). Antrenor: Damir Krznar.

Arbitru: John Beaton; arbitri asistenţi: Daniel McFarlane, Douglas Potter; al patrulea oficial: Steven McLean (toţi din Scoţia)
Cartonaşe galbene: Zinic (3), Antolin (11), Kronaveter (55), Yeboah (64), Sikosek (77), Păun (80).