CFR Cluj – Adana Demirspor 1-1. Calificarea în turul trei preliminar al Conference League se va decide în retur (Video)

Publicat: 27 iul. 2023, 22:50, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
CFR Cluj - Adana Demirspor 1-1. Calificarea în turul trei preliminar al Conference League se va decide în retur (Video)

CFR Cluj a remizat joi, pe teren propriu, scor 1-1, cu formaţia turcă Adana Demirspor, în prima manşă din turul al doilea preliminar al Conference League.

Gazdele au deschis scorul în minutul 6, prin Jefte Betancor. Acesta a deviat în plasă un şut al lui Camora. Turcii au egalat în minutul 77, prin Benjamin Stambouli, care a fructificat pasa lui Ndiyae. CFR Cluj putea a fost aproape de golul victoriei, în minutul 79.  Camora a trimis din interiorul careului, dar Karacic a respins.

CFR Cluj și Adana au terminat la egalitate meciul din Gruia, iar calificarea în turul trei preliminar al Conference League se va decide în retur. Dacă o învinge pe Adana Demirspor (Turcia), gruparea ardeleană va evolua, în următorul tur, cu învingătoarea duelului Osijek (Croația) – Zalaegerszegi TE (Ungaria). Manșa tur ar urma să aibă loc în România.

CFR Cluj: R. Sava – Kresic, Ajeti (Mogoş 71), Morgan (Otele 86) – C. Manea, Cvek, Tachtsidis (R. Filip 71), Avounou, Camora – Bîrligea (E. Krasniqi 86), Jefte Betancor (E. Yeboah 60). ANTRENOR: Andrea Mandorlini

Adana: Karacic – Svensson, Manev (Gravillon 57), Guler, Rodrigues – Stambouli, Akbaba – Yusuf San, Belhanda (Nani 71), Akintola (Tokoz 86) – Ndiaye. ANTRENOR: Patrick Kluivert

Cartonaşe galbene: R. Sava 64, E. Krasniqi 88 / Manev 52, Gravillon 65, Rodrigues 90+6

Arbitri: Elchin Masiyev – Elshad Abdullayev, Parvin Talibov – Farid Hajiyev (toţi din Azerbaijan)