CFR Cluj – Borac Banja Luka 3-1. Ardelenii, cu un pas în turul II preliminar al Ligii Campionilor

Publicat: 06 iul. 2021, 21:50, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
CFR Cluj - Borac Banja Luka 3-1. Ardelenii, cu un pas în turul II preliminar al Ligii Campionilor

CFR Cluj a învins formația bosniacă Borac Banja Luka, scor 3-1, pe teren propriu, în turul 1 preliminar al Ligii Campionilor, într-un meci disputat marți seara. Meciul a consemnat și debutul lui Marius Șumudică, pe banca tehnică a formației ardelene.

Campioana României a început tare confruntarea cu Borca Banja Luka, iar în minutul 10. Omrani a scos un penalty, după ce a fost tras de mână de Milojevic. Deac a trimis de la punctul cu var, dar a nimerit bara. Mingea a ajuns la Omrani, iar francezul a deschis scorul, cu un șut plasat.

În minutul 28, Deac s-a revanșat pentru ratarea penalty-ului și a dus scorul la 2-0. În prelungirile primei reprize, oaspeții au redus din diferență prin Moraitis, care a marcat cu o lovitură de cap. Sigurjhonnson a stabilit scorul final, în minutul 68.

CFR Cluj a evoluat în formula: Arlauskis – Susic (Manea ’79), Bouhenna, Cestor, Camora – Sigurjonsson, Rodriguez – Costache (Chipciu ’61), Deac, Păun (Petrila ’67) – Omrani (Debeljuh ’67). Antrenor: Marius Şumudică

Partida a fost arbitrată la centru de olandezul Jochem Kamphuis. Acesta a fost ajutat de asistenţii Mario Diks şi Rogier Honig. Rezervă va fi Joey Kooij.

Returul dintre Borac Banja Luka și CFR Cluj va avea loc pe 13 iulie. Învingătoarea dintre cele două echipe se va califica în turul 2 preliminar al Ligii Campionilor, unde va juca împotriva învingătoarei din duelul Fola (Luxemburg) – Lincoln (Gibraltar).