CFR Cluj, doar remiză cu Piunik Erevan, în prima manșă a turului 1 preliminar din Liga Campionilor

Publicat: 05 iul. 2022, 21:08, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

CFR Cluj a remizat, marţi, în deplasare, scor 0-0, cu formaţia armeană Piunik Erevan, în prima manşă a turului 1 preliminar din Liga Campionilor.

Campioana României a dominat echipa armeană, dar cu toate acestea poarta gazdelor a rămas neperforată.

Oaspeții au început tare, iar în minutul 4 Mistrati a semnat prima ocazie a partidei, iar patru minute mai târziu Roger a trimis un șut puternic. Trupa lui Dan Petrescu a avut o oportunitate mare peste câteva minute, când același Mistrati nu l-a putut învinge pe portar.

În prima repriză, armenii nu au trimis niciun șut pe poarta românilor. Tot ardelenii au dominat și repzia secundă. În minutul 73, Debeljuh a nimerit transversala, din foarfecă.

Pyunik Erevan – CFR Cluj s-a încheiat 0-0, iar elevii lui Dan Petrescu pot tranșa calificarea în returul din Guia, de miercuri, 13 iulie, de la ora 21:30. Dacă va trece de Pyunik Erevan, CFR Cluj va juca împotriva învingătoarea din „dubla” Dudelange (Luxemburg) – KF Tirana (Albania).

CFR, echipă antrenată de Dan Petrescu a început meciul în formula: Bălgrădean – Manea, Kolinger, Burcă, Camora – Cvek, Boateng, Deac – Mistrati, Debeljuh, Roger.