CFR Cluj, eliminată din Conference League de Adana Demirspor

Publicat: 03 aug. 2023, 23:24, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

CFR Cluj a fost învinsă joi, în deplasare, scor 1-2, de echipa turcă Adana Demirspor, în manşa secundă a turului al doilea preliminar din Conference League, iar în urma acestui rezultat ardelenii au fost eliminați din cupele europene. În tur, scorul a fost 1-1.

Prima ocazie de gol a partidei i-a aparținut lui Bîrligea, cu o lovitură de cap, în minutul 17. Gazdele au deschis scorul în minutul 43, prin David Akintola. CFR Cluj a primit penalty în minutul 62, după un fault comis de Gravillon asupra lui Bîrligea, în careu. În urma acestei faze, jucătorul francez a fost eliminat.

Fanii au început să arunce cu obiecte pe teren, iar jucătorii celor două echipe s-au încăierat în jurul punctului de la 11 metri din careul Adanei. Vasile Mogoş a transformat penalty-ul, aducând egalarea. Adana a marcat golul victoriei şi al calificării în minutul 90+4, prin Cherif Ndiaye.

Adana Demirspor: Karacic – Svensson, Gravillon, Guler, K. Rodrigues – Stambouli, Akbaba (Tokoz 90+3) – Yusuf Sari, Belhanda (Nani 90+10), Akintola (Manev 69) – Ndiaye. ANTRENOR: Patrick Kluivert

CFR Cluj: R. Sava – Mogoş, Kresic, Ajeti, Camora – Cvek (Otele 90+5), Muhar, Avounou (Tachtsidis 75), E. Krasniqi (Konoplianka  75) – Yeboah (C. Manea 75), Bîrligea (Jefte Betancor 75). ANTRENOR: Andrea Mandorlini

Cartonaşe galbene: Svensson 21, Ndiaye 65 / Bîrligea 65, Ajeti 78, Cvek 90+2, Camora 90+6

Cartonaş roşu: Andreaw Gravillon (Adanaspor) min. 63

Arbitri: Nathan Verboomen – Mathias Hillaert, Ruben Wyns – Wesli De Cremer (tpţi din Belgia)