CFR Cluj – FC Argeș 2-0, în play-off-ul Ligii 1. Liderul campionatului, la 8 puncte de FCSB

Publicat: 04 apr. 2022, 23:13, de Vlad Ciotoran, în SPORT
CFR Cluj - FC Argeș 2-0, în play-off-ul Ligii 1. Liderul campionatului, la 8 puncte de FCSB
CFR Cluj

CFR Cluj a învins-o, luni seară, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 pe FC Argeş, în epilogul etapei a treia a play-off-ului Ligii 1.

Oaspeții au avut prima ocazie a meciului, în minutul 7. Tănase i-a pasat lui Said, dar portarul echipei ardelene a respins din fața atacantului. Gazdele au deschis scorul în minutul 23. Ișfan i-a pasat lui Joao Miguel, care a trimis spre propriul portar, dar Debeljuh a interceptat mingea și a înscris.

Din minutul 77, formația argeșeană a evoluat în inferioritate numerică, Tofan fiind eliminat. În minutul 84, Deac i-a pasat lui Petrila, acesta l-a lobat pe portar, iar Dugandzic a stabilit scorul final.

CFR Cluj e lider în clasamentul Ligii 1, cu 45 de puncte, cu 8 mai multe decât a doua clasată, FCSB. FC Argeș ocupă locul 6, cu 24 de puncte.

Au evoluat echipele

CFR Cluj: Hindrich – Susic, Graovac, Burcă, Camora – Păun (Deac ’60), Boateng, Bordeianu (Sigurjonsson ’79) – Omrani (Yuri ’67), Debeljuh (Dugandzic ’79), Costache (Petrila ’46). Antrenor: Dan Petrescu

FC Argeş: Greab – Dobrosavlevici, Turda, Miguel (Tofan ’60), Latovlevici – Palic (Honciu ’85), Cr. Tănase (Dumitru ’61), Raynov, Işfan (Viana ’73) – Said, Ganea (Arias ’60). Antrenor: Andrei Prepeliţă