CFR Cluj – FCU Craiova 1-0 în barajul pentru Conference League. Meci cu incidente (Video)

Publicat: 01 iun. 2023, 23:42, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
CFR Cluj - FCU Craiova 1-0 în barajul pentru Conference League. Meci cu incidente (Video)

CFR Cluj a câştigat, joi seară, barajul pentru Conference League cu FCU Craiova 1948, cu scorul de 1-0 după prelungiri.

Unicul golul al partidei a fost marcat de de fundaşul croat Denis Kolinger în minutul 97, cu capul, din centrarea lui Claudiu Petrila. Din minutul 68, FC U Craiova 1948 a evoluat în inferioritate numerică, după ce Bauza a primit al doilea cartonaș galben și, implicit pec el roșu. În minutul 105+1, de la olteni, a fost eliminat şi Huyghebaert.

În minutul 107 preparatorul fizic al grupării oltene, Dumitru Vasilică, a fost eliminat pentru proteste, iar în drumul său spre vestiare a fost lovit de un obiect aruncat din tribună. În minutul 113, jucătorii de la FC U Craiova 1948 s-au strâns la marginea terenului ca un protest față de arbitraj.

CFR Cluj: Scuffet – Cr. Manea, Yuri (Ţîru ‘106), Kolinger, Camora – Fica (Petrila ’46), Cvek (Hoban ’91), Boateng (Magliica ’84), Krasniqi – Janga (Muhar ’46), Bîrligea (Peteleu ‘120). Antrenor: Dan Petrescu

FCU Craiova 1948: Gurău – R. Negru, Duarte, Henriques (Huyghebaert ’91), Mascarenhas – Dr. Albu (Zamfir ‘103), V. Achim – Baeten (Van Durmen ’91), Bauza, Bahassa (Ganea ’76) – A. Chiţu. Antrenor: Nicolo Napoli

Meciul a fost arbitrat de Istvan Kovacs, ajutat de asistenţii George Florin Neacşu şi Ferencz Tunyogi şi de Cătălin Popa şi Romică Bîrdeş din camera VAR. Arbitru de rezervă a fost Iulian Călin.