CFR Cluj – Lincoln 2-0. Campioana României s-a calificat în turul trei preliminar al Ligii Campionilor

Publicat: 28 iul. 2021, 22:45, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
CFR Cluj - Lincoln 2-0. Campioana României s-a calificat în  turul trei preliminar al Ligii Campionilor

CFR Cluj s-a calificat în turul al treilea preliminar al Ligii Campionilor. Ardelenii au învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 2-0, echipa Lincoln din Gribraltar, în manşa a doua a turului secund. În meciul tur, campioana României s-a impus cu 2-1. În urma acestei calificări, CFR Cluj are prezenţa asigurată în faza grupelor Conference League.

Gazdele au deschis scorul în minutul 18. Susic a centrat pentru Sigurjonsson, acesta a trimis cu capul pentru Cestor, iar acesta a trimis în poartă. Campioana României a risipit emoțiile în minutul 58. Sigurjonsson a înscris din lovitură liberă, de la peste 25 de metri. Până la final, Lincoln, a avut două ocazii de a reduce din diferență, dar Arlauskis a parat în minutul 76, respectiv 77.

Echipa elvețiană Young Boys Berna va fi următoarea adversară a CFR-ului, în turul trei preliminar al Champions League. Young Boys a trecut în turul doi preliminar de formația slovacă Slovan Bratislava, scor 3-2. În tur a fost 0-0.

Au evoluat următoarele echipe:

CFR Cluj: Arlauskis – Susici, Graovac, Cestor, Camora – Hoban (Rodriguez ’46), Sigurjonsson (Fofana ’74) – Chipciu (Costache ’62), Deac (Tahiri ’46), Păun – Debeljuh (Omrani ’62). Antrenor Marius Şumudică;

Lincoln: Soler – Wiseman, Chipolina (Segeant ’90+3), Bernardo Lopes, Toscano – Yahaya, Rosa (Brian Gomez ’68), Carralero (Ocran ’68) – Walker, Kike Gomez (Casciaro ’79), Britto (Torilla ’46). Antrenor: Raul Castillo.