CFR Cluj – Pyunik Erevan 2-2, 3-4 după loviturile de departajare. Campioana României, eliminată din Liga Campionilor

Publicat: 14 iul. 2022, 00:36, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
CFR Cluj - Pyunik Erevan 2-2, 3-4 după loviturile de departajare. Campioana României, eliminată din Liga Campionilor

CFR Cluj a ratat calificarea în turul doi preliminar al Ligii Campionilor. Campioana României a fost învinsă de echipa armeană Pyunik Erevan, în primul tur al preliminariilor Ligii Campionilor, 2-2 (3-4 la 11 m).

Campioana României a deschis scorul în minutul 6. Deac a centrat din lovitură liberă, iar Boateng a înscris cu capul.

Gazdele au fost aproape de un nou gol în minutul 17. Păun a șutat de la marginea careului, dar balonul a lovit bara transversală.

Manea a țintit și el bara, în minutul 26, tot cu o lovitură de cap. Mingea a ajuns la Păun care a trimis mingea în poartă, dar golul a fost  anulat pe motiv de ofsaid.

Pyunik a restabilit egalitatea în minutul 89. Harutyunyan a centrat, iar Zoran Gajic a înscris cu o lovitură de cap. Cum rezultatul meciului din tur a fost tot egal, 0-0, partida a continuat cu două reprise de prelungiri.

Echipa ardeleană a retrecut în avantaj în minutul 94, când Yurchenko a fructificat o pasă a lui Deac.

Armenii au fost aproape de a restabili, din nou, egalitatea. În minutul 108, oaspeții au primit penalty în urma unui fault dur comis de Burcă asupra unui adversar, în propriul careu. Bălgrădean a apărat lovitura de la 11 metri. Portarul echipei ardelene nu a mai putut interveni la mingea trimisă de Gajic din minutul 119, iar echipa din Erevan a egalat pentru a doua oară. Învingătoarea dublei s-a decis la loviturile de departajare.

La loviturile de la 11 metri, pentru CFR Cluj au marcat Dugandzic, Burcă, Muhar și au ratat Petrila şi Camora. Pentru Pyunik au înscris Cociuc, Dashyan, Harutyunyan și Avagyan

CFR Cluj: Bălgrădean – Manea, Burcă, Graovac, Camora – Deac (min. 114 Muhar), Adjei-Boateng (min. 114 Yuri Matias), Cvek (min. 86 Bordeianu) – Păun (min. 71 Petrila), Debeljuh (min. 86 Dugandzic), Roger (min. 96 Emmanuel Yeboah). Antrenor: Dan Petrescu.

Pyunik: Yurchenko – Juninho (min. 103 Avagyan), Vakulenko (min. 90 Najaryan), Gajic, Kovalenko – Cociuc, Zambrano Renzo Jose (min. 64 Harutyunyan), Gonzalez (min. 64 Mladenovic) – Dashyan, Otubanjo (min. 85 Davidian), Nenadovic (min. 46 Juricic). Antrenor: Yegisghe Melikian

CFR Cluj va evolua în turul II din Conference League cu echipa din Andorra, Inter Club d’Escaldes. Turul e pe 21 iulie, la Cluj, iar returul va avea loc o săptămână mai târziu. La rândul ei, Pyunik Erevan va juca în turul II preliminar cu formația luxemburgheză Dudelange.