CSKA Sofia – CFR Cluj 0-2, în Europa League. Victorie fără emoții pentru Campioana României

Publicat: 22 oct. 2020, 21:47, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

CFR Cluj a câștigat meciul disputat în deplasare, joi seara, scor 2-0, cu CSKA Sofia în prima etapă a Grupei A din Europa League.

Bulgarii au început curajos meciul iar în minutul 3 Bălgrădean a fost pus la încercare, cu un șut din interiorul careului, de Yomov. După doar 4 minute, portarul CFR-ului respinge mingea trimisă de Sowe, iar scorul rămâne 0-0. CFR Cluj a avut prima ocazie în minutul 19, când Vinicius a trimis cu capul, dar goalkeeperul gazdelor a reținut balonul, fără probleme.

După pauză, plusul de experiență internațională al CFR-ului s-a văzut. Ardelenii au deschis scorul în minutul 53 prin Rondon. Păun a executat scurt un corner, Deac a preluat și i-a centrat lui Rondon, iar venezueleanul a punctat cu o lovitură de cap. Jocul a decurs perfect pentru campioana României, iar în minutul 72 Debeljuh a obținut un penalty, în urma unui fault comis de Youga. Ciprian Deac a transformat de la „punctul cu var”, stabilind scorul final.

În celălalt meci al grupei, AS Roma s-a impus în deplasare, 2-1, cu Young Boys Berna. Runda următoare, CFR Cluj va evolua pe teren propriu, cu gruparea elvețiană. Confruntarea va avea loc joi, de la ora 22:00.

Caseta tehnică

TSKA: Bussatto – Vion, Antov, Mattheif, Mazikou – Youga, T. Rodrigues – Sinclair, Sankhare, Yomov – Sowe. Antrenor: Stamen Belchev.

Rezerve: Evtimov – Geferson, Henrique, Beltrame, Zanev, Keita, Penaranda, Turitsov, Ahmedov.

CFR: Bălgrădean – Susic, Vinicius, Burcă, Camora – C. Deac, Hoban, Djokovic – A. Păun – Rondon, Debeljuh. Antrenor: Dan Petrescu.

Rezerve: Sandomierski – Manea, Omrani, Pereira, Ciobotariu, Latovlevici, Chipciu, Vojtus, Cestor, Itu, Joca, Carnat.

Arbitru: Halil Umut Meler (Turcia)