CFR Cluj – Sepsi Sf. Gheorghe 1-2. Echipa covăsneană a câștigat Supercupa României, la primul meci cu VAR din fotbalul românesc (Video)

Publicat: 09 iul. 2022, 22:35, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
CFR Cluj - Sepsi Sf. Gheorghe 1-2. Echipa covăsneană a câștigat Supercupa României, la primul meci cu VAR din fotbalul românesc (Video)

Sepsi Sf. Gheorghe a câștigat cea de-a 24-a ediție a Supercupei României, după ce a învins-o pe CFR Cluj, scor 2-1, într-un meci disputat sâmbătă, pe stadionul “Francisc von Neumann” din Arad.

Meciul a consemnat deschiderea sezonului 2022-2023 și a fost primul din istoria fotbalului românesc în care s-a folosit sistemul Video Assistant Referee (VAR). CFR Cluj a câștigat titlul în sezonul trecut, în timp ce Sepsi și-a adjudecat Cupa României.

Campioana en-titre a deschis scorul în minutul 2. Camora a aruncat de la margine, Dugandzic a prelungit până la Păun, iar acesta a marcat cu un șut de la 14 de metri.

Covăsnenii au replicat în minutul 17. Dimitrov a centrat în careu, dar Cosmin Matei a ratat șutul. Sepsi a restabilit egalitatea în minutul 45+3. Dimitrov a centrat în careu, iar Cosmin Matei a egalat cu un șut din apropierea porții.

Mario Rondon a dat lovitura în minutul 85. Fostul jucător al echipei clujene a înscris cu capul, după o centrare a lui Ștefănescu. În primul minut al prelungirilor, Roger a văzut direct cartonașul roșu, la 5 minute după ce a intrat pe teren, după ce l-a lovit cu cotul pe Francisco Junior.

Meciul a fost condus la centru de Adrian Cojocaru, care a fost ajutat de asistenţii Valentin Avram şi Ciprian Danşa. Cel de-al patrulea oficial a fost Iulian Dima. În camera VAR s-au aflat: Istvan Kovacs (arbitru VAR), Mihai Artene (asistent VAR) şi Ovidiu Haţegan (suport VAR).

5 ediții ale Supercupei nu s-au disputat, de la înființarea ei în 1994, în acele sezoane campionatul și Cupa României fiind câștigate de aceeași echipă (1996, 1997, 2000, 2004 și 2008). Din 2009, în cazul dublei, locul 2 din Liga 1 joacă Supercupa României.

CFR Cluj: Bălgrădean – Braun, Graovac, Yuri, Camora – Bordeianu (min. 86 Roger), Muhar (min. 72 Hoban) – Deac, A. Păun (min. 62 Yeboah), Petrila (min. 86 Gîdea) – Dugandzic (min. 62 Jefte Betancor). Antrenor: Dan Petrescu.

Sepsi Sf. Gheorghe: Niczuly – R. Dimitrov, Bălaşa, B. Mitrea, A. Dumitrescu – Bărbuţ (min. 60 Bărbuţ), Aganovic (min. 83 Francisco Junior), N. Păun, C. Matei (min. 60 I. Gheorghe) – M. Ştefănescu, Tudorie (min. 76 Rondon). Antrenor: Cristiano Bergodi.