CFR Cluj și Universitatea Craiova, învinse în ultima etapă a play-off-ului Superligii (Video)

Ultimele meciuri din play-off-ul Superligii României s-au disputat duminică seară.

CFR Cluj a fost învinsă, pe propriul teren, scor 1-2, de Farul Constanţa, dar s-a calificat pentru barajul care asigură prezenţa în Conference League. Elevii lui Dan Petrescu au beneficiat de înfrângerea Universității Craiova, 0-1, în fața echipei Sepsi Sf. Gheorghe, 0-1.

La Cluj, CFR a început bine partida, iar Daniel Bîrligea a deschis scorul în minutul 15. Oaspeții au egalat prin Louis Munteanu, în minutul 42, cu un şut de la distanţă.

Două minute mai târziu, Cristian Manea a comis henţ în propriul careu, iar gruparea dobrogeană a primnit penalty. Scuffet a apărat lovitura de pedeapsă executată de Munteanu.

Farul a mai primit un penalty, după un fault al lui Burcă la Louis Munteanu. Acelaşi jucător a transformat de la punctul cu var, în minutul 61, stabilind scorul final.

În clasament, CFR Cluj a încheiat pe locul al treilea, cu 42 de puncte, și va evolua în barajul pentru Conference League, cu FC U Craiova 1948.

CFR Cluj: Scuffet – Cr. Manea, A. Burcă, Kolinger, Peteleu (Camora 46) – Fică, Cvek, Boateng, Petrila (E. Krasniqi 76) – Janga (Maglica 62), Bîrligea (Yeboah 62). ANTRENOR: Dan Petrescu

Farul: Buzbuchi – Sîrbu, Larie, K. Boli, Baravykas – T. Băluţă, Artean (Doukoure 46), Casap (Grameni 46) – Ad. Mazilu (D. Nedelcu 57), L. Munteanu (V. Morar 78), Sali (Mateus Santos 55). ANTRENOR: Gheorghe Hagi

În celălalt meci disputat duminică seara, Universitatea Craiova a fost învinsă, scor 0-1, de Sepsi Sf Gheorghe. Formația olteană avea nevoie de victorie pentru a se califica în barajul pentru Conference League,

Unicul gol al partidei a fost marcat în minutul 90+4, de Marius Ştefănescu .Universitatea Craiova s-a clasat pe locul al patrulea, cu 40 de puncte. Sepsi a încheiat pe locul 6, cu 29 de puncte.

Universitatea Craiova: L. Popescu – Vlădoiu (Raul Silva 75), Zajkov, Badelj (Găman 83), Ndong – Al. Creţu (Mateiu 46), Screciu – Cîmpanu, Işfan (Roguljic 46), A. Ivan – Markovic (Koljic 58). ANTRENOR: Eugen Neagoe

Sepsi: Niczuly – R. Dimitrov, D. Ciobotariu, M. Tamas, R. Ispas – I. Gheorghe, Papa (N. Păun 46), Francisco Junior (Jonathan Rodriguez 31), Aganovic (M. Ştefănescu 67) – Safranko (Rondon 90), R. Varga (C. Matei 67). ANTRENOR: Cristiano Bergodi