CFR Cluj – Sivasspor 0-1, în Conference League. Suporterii i-au cerut demisia lui Dan Petrescu

Publicat: 15 sept. 2022, 22:21, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

CFR Cluj a fost învinsă de echipa turcă Sivasspor, scor 0-1, joi seara, pe Stadionul ”Dr. Constantin Rădulescu” din Cluj-Napoca, într-un meci din Grupa G a Conference League.

Unicul gol al meciului a fost marcat de ivorianul Max-Alain Gradel, în minutul 28, din penalty, după un fault comis de Deac în propriul careu asupra atacantului polonez Angielski.
Campioana României a solicitat două lovituri de pedeapsă, la un henţ nesancţionat în careu al lui Ugur Ciftci, în minutul 6 şi la un alt henţ al lui Charisis, din minutul 25, grecul respingând cu mâna mingea trimisă de Karlo Muhar.

Cea mai mare ocazie a gazdelor a avut loc în minutul 25. Deac a centrat din corner, iar Yeboah a reluat în bară., aflat cu spatele la poartă, iar ivorianul Gradel a deschis scorul din penalty (28)..

Îm finalul partidei, suporterii clujeni i-au cerut demisia antrenorului Dan Petrescu. În celălalt meci al grupei, Slavia Praga a trecut de FC Ballkani cu 3-2.

CFR Cluj: Scuffet –  Cr. Manea (Braun 78), Yuri, Burcă, Camora – Deac (Păun 56), Boateng (S. Buş 78), Muhar – Yeboah, Janga (Malele 69), Petrila (Bordeianu 56). ANTRENOR: Dan Petrescu

Sivasspor: Vural – Paluli, Goutas, Appindangoye, Ciftci – Ulvestad, Charisis – Musa (N’Jie 57), Dia Saba (Albayrak 90), Gradel – Angielski (Osmapasa 84). ANTRENOR: Rıza Çalımbay

Cartonaşe galbene: Camora 60, Burcă 90+5 / Ciftci 18, Vural 85, Ulvestad 90+1

Arbitri: Allard Lindhout – Mario Diks, Erwin Zeinstra – Joey Kooij (toţi din Ţările de Jos)

În clasamentul grupei G conduce Slavia Praga, cu 4 puncte, urmată de Sivasspor, tot 4 puncte, dar golaveraj mai slab. Ballkani şi CFR Cluj au câte un punct.