CFR Cluj – Steaua Roșie Belgrad 1-2. Campioana României a ratat calificarea în grupele Europa League

Publicat: 26 aug. 2021, 23:24, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

CFR Cluj a ratat calificarea în grupele Europa League. În manșa secundă a play-off-ului, campioana României a fost învinsă de Steaua Roșie, scor 1-2, într-un meci disputat joi seară, în Gruia. În tur, scorul a fost 4-0 pentru echipa din Belgrad, astfel că sârbii vor participa în grupele Europa League, în timp ce campioana României va participa în grupele Conference League.

Ardelenii au început meciul cu nu se putea mai prost. Sârbii au primit penalty, în minutul 3 după un presupus fault în careu comis de Grahovac asupra lui Degenek. Katai a transformat lovitura de la 11 metri, deschizând scorul.

Echipa antrenată de Marius Șumudică a restabilit egalitatea în minutul 34, prin Debeljuh. Campioana României putea să intre în avantaj la pauză, dar Păun a nimerit bara, cu un șut din careu.

Sârbii au reintrat în avantaj pe tabelă, în minutul 53, când Bălgrădean, intrat la pauză în locul lui Arlauskis, a greșit o degajare, iar Pavkov a îndeplinit o formalitate..

CFR a primit penalty în minutul 62, în urma unui fault comis în careu asupra lui Debeljuh. Portarul oaspeților a apărat însă, penalty-ul executat de Ciprian Deac.

Din minutul 77, gazdele au evoluat în inferioritate numerică. Jonathan Rodriguez a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene.

CFR Cluj: Arlauskis (Bălgrădean ’46) – Cr. Manea, D. Ciobotariu, Graovac, Camora – Deac (Chipciu ’66), J. Rodriguez, Sigurjonsson, Costache (Omrani ’73) – Debeljuh (Alibec ’73), A. Păun (Petrila ’46).  Antrenor: Marius Şumudică

Steaua Roşie: Borjan – Gobeljic, Dragovic (Pankov ’66), Degenek, Rodic – Kanga, Sanogo (Petrovic ’76), Ivanic (Krsticic ’67) – Ben Nabouhane, Katai (Diony ’74) – Pakvov (Nikolic ’74). Antrenor: Dejan Stankovic

Tragerea la sorţi a grupelor Conference League va avea loc vineri, de la ora 14.30, la Istanbul.