CFR Cluj, UMILITĂ de Steaua Roșie Belgrad, în play-off-ul Europa League (Video)

CFR Cluj a fost învinsă, marţi, la Belgrad, cu scorul de 4-0, de Steaua Roşie, în prima manşă a play-off-ului Europa League.

Campioana României s-a văzut condusă încă din minutul 5, când Pavkov a marcat cu o lovitură de cap. Oaspeții au replicat zece minute mai târziu, prin șutul lui Petrila. Katai a dus scorul la 2-0 în minutul 38, după o gafă a apărării CFR-ului. După pauză, Deac a executat o lovitură liberă, dar mingea s-a dus peste poartă. Steaua Roșie a dus scorul la 3-0, în minutul 68. Ben Nabouhane a profitat de o greșeală comisă de Deac. Ivanic a închis talebala în minutul 77, iar CFR Cluj are șanse infime să se califice în grupele Europa League.

Returul va avea loc la 26 august, de la ora 21.30. Dacă CFR Cluj va pierde dubla cu Steaua Roșie Belgrad, va juca în grupele Conference League, cea mai nouă competiție înființată de UEFA.

Steaua Roşie: Borjan – Gobeljic, Dragovic, Degenek (Pankov ’45+3), Rodic – Kanga (Krsticic ’73), Sanogo, Ivanic (Srnic ’80) – Ben Nabouhane, Katai – Pavkov (Krstovic ’80). Antrenor: Dejan Stankovici

CFR Cluj: Arlauskis – Manea, Ciobotariu, Cestor, Camora – Sigurjonsson, Rodriguez – Deac, Petrila, Omrani (Alibec ’62) –  Debeljuh (Costache ’62). Antrenor: Marius Şumudică