CFR Cluj, victorie cu Jablonec. Singurul succes al campioanei României, în Conference League

Publicat: 09 dec. 2021, 22:02, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

CFR Cluj a învins, joi seară, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 echipa cehă Jablonec, în ultima etapă a Grupei D a Conference League.

Oaspeții au avut prima ocazie a partidei, în miutul 9, când Camora a respins o minge șutată de Martinec. Campioana României a deschis scorul în minutul 45. Manea a centrat, iar Debeljuh a finalizat cu o lovitură de cap. Cu șapte minute înainte de final, Costache i-a pasat lui Debeljuh, iar atacantul a reușit dubla.

Astfel, CFR Cluj a obținut prima și singura victorie din Conference League.

CFR Cluj: Bălgrădean – Manea, Graovac, Burcă, Camora – Boateng, Bordeianu (Rodriguez ’73), Păun (Alibec ’73) – Omrani (Costache ’56), Debeljuh (Bouhenna ’86), Deac (Ştefan ’87). Antrenor: Dan Petrescu

Jablonec: Hanus – Holik, Martinec, Zeleny, Surzyn – Malinsky (Kubista ’67), Houska (Smejkal ’88), Hubschman (Povazanec ’79), Kratochvil, Pilar (Vanicek ’88) – Cvancara (Dolezal ’67). Antrenor: Petr Rada.

În celălalt meci, AZ Alkmaar a învins-o pe Randers FC cu scorul de 1-0. AZ a încheiat grupa pe primul loc, cu 14 puncte, urmată de Randers, cu 7 puncte, Jablonec, 6 puncte, şi CFR Cluj, 4 puncte.