CFR Cluj – Young Boys Berna 1-1. Campioana României, egalată în prelungiri

Publicat: 03 aug. 2021, 23:15, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
CFR Cluj - Young Boys Berna 1-1. Campioana României, egalată în prelungiri

CFR Cluj a remizat cu Young Boys Berna, scor 1-1, marți seară, pe teren propriu, în prima manșă a turului trei preliminar al Ligii Campionilor.

Gazdele au deschis scorul în minutul 4, prin Cristi Manea, cu o lovitură de cap. Faza golului a plecat de la Deac. Alibec a trimis peste poartă, în minutul 11. Acesta a ieșit de pe teren 10 minute mai târziu, din cauza unei accidentări.

În minutul 50, Cestor a respins până la Fassnacht, iar acesta a trimis pe lângă poarta lui Arlauskis. Young Boys a egalat în al treilea minut de prelungire. Aebischer a executat o lovitură liberă, Arlauskis a boxat, mingea a ajuns până la Sierro, iar acesta a stabilit scorul final. Returul se va disputa marțea viitoare, la Berna.

Dacă va accede în play-off-ul Ligii Campionilor, CFR Cluj va întâlni învingătoarea din dubla Ferencvaros (Ungaria) – Slavia Praga (Cehia). Dacă nu va trece de echipa elvețiană, CFR Cluj va evolua în play-off-ul Ligii Europa, cu învinsa din dubla dintre Steaua Roşie Belgrad (Serbia) şi Şerif Tiraspol (Moldova).

Au evoluat următoarele echipe:

CFR Cluj: Arlauskis – Manea, Bouhenna, Cestor, Camora – Susici, Rodriguez, Sigurjonsson (Costache ’85) – Deac – Alibec (Păun ’22), Omrani (Debeljuh ’62). Antrenor Marius Şumudică;

Young Boys: Von Ballmoos – Hefti, Camara (Rieder ’56), Zesiger, Garcia (Lefort ’71) – Ngamaleu (Spielmann ’71), Aebischer, Martins (Sierro ’84), Fassnacht (Lauper ’56) – Elia, Siebatcheu. Antrenor David Wagner.