Chindia – Dinamo 1-0 | Fără șut pe poartă, pentru echipa lui Dario Bonetti (Video)

Publicat: 08 aug. 2021, 21:07, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
Chindia - Dinamo 1-0 | Fără șut pe poartă, pentru echipa lui Dario Bonetti (Video)

Chindia Târgovişte a învins, duminică, pe teren propriu, la Buzău, cu scorul de 1-0 , echipa Dinamo, în etapa a IV-a a Ligii I.

Oaspeții au avut prima mare ocazie de gol, în minutul 14. Deian Sorescu i-a pasat lui Steliano Filip, acesta a șutat spre poartă, dar mingea este respinsă în corner. Patru minute mai târziu, Chindia a replcat, dar Eșanu a fost atent.

Chindia a marcat unicul gol al meciului, în minutul 25, prin Florea, care l-a învins pe portarul alb-roșilor cu o lovitură de cap. Înainte de pauză, Mihaiu a trimis puțin pe lângă poarta lui Moldovan.

Chindia a fost aproape să-și mărească diferența de pe tabelă, în minutul 64, când Eșanu a repins o minge șutată de Florea, mingea a ajuns din nou la Florea, iar acesta a trimis cu capul pe lângă poartă.

Chindia: D. Moldovan – T. Căpuşă, Celea, Baxevanos, C. Dinu – Matiş (A. Ioniţă ’71), P. Iacob, M. Dulca, Popadiuc – D. Popa, D. Florea (Corbu ’90). Antrenor Emil Săndoi;

Dinamo: Eşanu – Giafer, Ehmann, R. Grigore – G. Creţu, Mihaiu (A. Florescu 52), Răuţă, S. Filip – D. Sorescu, R. Moldoveanu, A. Bani (Măgureanu ’90). Antrenor Dario Bonetti.

Chidia a înregistrat prima victorie din noul sezon. Echipa dâmbovițeană a urcat pe locul 11, cu patru puncte. Dinamo rămâne pe locul 4, cu şase puncte. Lider este CFR Cluj, cu 12 puncte.