Cine este Elena Rîbakina, adversara Simonei Halep din semifinalele Wimbledon 2022

Publicat: 06 iul. 2022, 17:17, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

Simona Halep și-a aflat adversara din semifinalele turneului de la Wimbledon 2022. În penultimul act al celui de-al treilea turneu de Grand Slam al anului, jucătoarea română de tenis o va întâlni pe Elena Rîbakina (locul 23 WTA şi cap de serie 17).

Jucătoarea din Kazahstan a trecut în sferturi de sportiva australiană Ajla Tomljanovic (locul 44 WTA) scor 4-6, 6-2, 6-3, într-o oră şi 51 de minute.

La rândul ei, Simona Halep (30 de ani, 18 WTA) s-a calificat în semifinalele turneului de la Wimbledon 2022 după ce a învins-o pe Amanda Anisimova (20 de ani, 25 WTA), scor 6-2, 6-4. Meciul a durat o oră şi trei minute.

Elena Rybakina a reprezentat Rusia până în anul 2018, dar a ales să își schimbe naționalitatea. Elena a câștigat primul titlu WTA al carierei la București, după ce a trecut de Patricia Țig (România) în finală, cu scorul de 6-2, 6-0.

Simona Halep şi Elena Rîbakina au mai fost adversare de trei ori. Românca s-a impus în 2020 la Dubai şi în 2021 la US Open, iar în 2019, la Wuhan, Rîbakina a trecut în sferturi profitând de abandonul româncei.

Cealaltă semifinală le va pune față în față pe sportiva tunisiană Ons Jabeur, numărul 2 mondial şi cap de serie 3, şi nemțoaica Tatjana Maria, locul 103 WTA.