Cine este propunerea USR pentru șefia SRI
Un deputat USR a avut recent câteva atacuri publice suprinzătoare la adresa serviciilor secrete din România, ceea ce a lăsat loc la o mulțime de speculații.
Fostul primar USR al Brașovului, deputatul Allen Coliban, membru, atenție, al Comisiei parlamentare speciale pentru controlul activității Serviciului Român de Informații (SRI), a lansat de ceva timp mai multe atacuri la adresa SRI, SIE și celorlalte structuri, în special pentru situația generată de anularea alegerilor.
Allen Coliban: „Nu au existat audieri publice ale directorilor de servicii”
„În România există două comisii parlamentare relevante: Comisia pentru Controlul SRI și Comisia pentru Controlul SIE. În teorie, ele au acces la informații clasificate și pot solicita audieri. În practică, lucrurile stau însă foarte diferit. Rapoartele desecretizate au ajuns în spațiul public abia după ce Curtea Constituțională a anulat alegerile. Comisiile parlamentare nu au inițiat nicio investigație publică înainte de acest moment și nici de atunci încoace. Nu au existat audieri publice ale directorilor de servicii. Nu au existat interpelări. Nu a existat niciun mecanism parlamentar care să fi semnalat din timp că ceva nu este în regulă”, susține Allen Coliban într-una dintre postările sale.
Însă în spatele acestor atacuri ale deputatului USR de Brașov se ascunde o mutare cu bătaie lungă. Potrivit informațiilor noastre, liderul USR, Dominic Fritz, face presiuni asupra președintelui Nicușor Dan ca Allen Coliban să fie numit director al SRI.
Numai că, până acum, șeful statului n-a luat încă nicio decizie privind numirea unui director civil la conducerea SRI, deși postul este liber de aproape trei ani de zile și revine PNL.