Cine este sportivul anului 2023 la Federaţia Română de Scrimă

Publicat: 21 dec. 2023, 06:30, de Victor Scarlat, în SPORT , ? cititori

Federaţia Română de Scrimă a desemnat sportivul anului: florestista Mălina Călugăreanu (CSA Steaua), medaliată cu bronz la Jocurile Europene de la Cracovia şi clasată pe locul opt la Mondialele de la Milano.

Titlul sportivul anului 2023 a fost acordat cu ocazia Galei ”Eroi cu mască 2023”, desfăşurată miercuri seara la Sala de scrimă „Ana Pascu” din Capitală.

De asemenea, Radu Niţu (CS Riposta Bucureşti), campion european de juniori cu echipa la Tallinn, campion european de tineret şi vicecampion european cu echipa de tineret a fost desemnat cel mai bun sportiv la categoria juniori.

La cadeți, titlul i-a revenit sportivului Casian Cîdu (CSŞ Unirea Iaşi), vicecampion european la individual şi cu echipa la Europenele de cadeţi de la Tallinn, campion european de juniori cu echipa şi medaliat cu bronz european la individual juniori.

Gala a fost prezentată de campioana olimpică Ana-Maria Popescu. La eveniment au fost prezenți printre alţii preşedintele COSR, Mihai Covaliu, preşedinta ANS, Elisabeta Lipă, secretarul general al COSR, George Boroi, şi preşedintele Federaţiei maghiare de scrimă, Zsolt Csampa, cu care FRS are un parteneriat extern.