Coronavirus: Aproape 3.000 de noi cazuri de îmbolnăviri în ultimele 24 de ore

În ultimele 24 de ore în România au fost depistate 2.797 de noi cazuri de infectări cu coronavirus, bilanțul total de la începutul epidemiei ajungând astfel la 749.434.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.337. Dintre acestea, 937 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.610.170 de teste RT-PCR și 172.163 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 22.133 de teste RT-PCR (13.421 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.712 la cerere) și 8.166 de teste rapide antigenice.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 96 de teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 9 februarie a.c.

Pe teritoriul României, 39.342 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.279 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 57.443 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 143 de persoane.

Situația epidemiei pe județe

695.398 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.797 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba14359711,95
2.Arad16083491,01
3.Argeș20510150,6
4.Bacău19107550,91
5.Bihor20437460,94
6.Bistrița-Năsăud8405230,87
7.Botoșani10217531,3
8.Brașov296611192,13
9.Brăila9462200,68
10.Buzău9141110,52
11.Caraș-Severin7902331,11
12.Călărași7304130,85
13.Cluj369414512,51
14.Constanța30571931,35
15.Covasna5670130,71
16.Dâmbovița16905470,97
17.Dolj17961251,17
18.Galați19326661,1
19.Giurgiu742480,68
20.Gorj6059371,16
21.Harghita5931130,55
22.Hunedoara14183711,63
23.Ialomița7855360,98
24.Iași32019760,96
25.Ilfov29342932,14
26.Maramureș14664762,97
27.Mehedinți5725240,79
28.Mureș17131191,07
29.Neamț13135421,2
30.Olt10804240,67
31.Prahova26465500,81
32.Satu Mare8858751,72
33.Sălaj7411221,18
34.Sibiu18896521,09
35.Suceava19655981,55
36.Teleorman9245211,16
37.Timiș341712403,51
38.Tulcea616470,5
39.Vaslui12305350,9
40.Vâlcea11250250,93
41.Vrancea7870230,34
42.Mun. București1213093351,93
43.Cazuri noi nealocate pe județe1601*92 
 TOTAL749.4342.797 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 861 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA23
2ARAD14
3ARGEŞ7
4BACĂU5
5BIHOR20
6BISTRIŢA-NĂSĂUD4
7BOTOŞANI21
8BRĂILA2
9BRAŞOV29
10BUZĂU5
11CĂLĂRAŞI3
12CARAŞ-SEVERIN17
13CLUJ36
14CONSTANŢA45
15COVASNA5
16DÂMBOVIŢA18
17DOLJ26
18GALAŢI25
19GIURGIU4
20GORJ29
21HARGHITA9
22HUNEDOARA46
23IALOMIŢA6
24IAŞI31
25ILFOV22
26MARAMUREŞ13
27MEHEDINŢI5
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI146
29MUREŞ20
30NEAMŢ29
31OLT10
32PRAHOVA15
33SĂLAJ6
34SATU MARE33
35SIBIU12
36SUCEAVA40
37TELEORMAN6
38TIMIŞ58
39TULCEA6
40VÂLCEA3
41VASLUI3
42VRANCEA4
 Total861

Bilanțul deceselor

Până astăzi, 19.056 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 08.02.2021 (10:00) – 09.02.2021 (10:00) au fost raportate 95 de decese (54 bărbați și 41 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mureș, Neamț, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Vrancea, Ilfov și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 1 deces la categoria de vârstă 40-49 ani, 6 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 28 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 37 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 22 decese la categoria de peste 80 de ani.

91 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Pandemia în lume

În intervalul 28 ianuarie – 4 februarie 2021, au fost raportate 19.729.006 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.  

Datele publicate de către Johns Hopkins CSSE, care vizează numărul cetățenilor vindecați,   continuă să fie actualizate zilnic.

ŢARA  CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  VINDECAŢI*  
Regatul Unit3.817.176 (+169.713)106.158 (+8.219)      10.323    (+53)
Franţa    3.197.114 (+143.497) 76.057 (+3.008)    240.200  (+1.017)
Spania2.822.805 (+229.423) 59.081 (+2.873)    150.376           – 
Italia2.553.032 (+86.219) 88.516 (+3.055) 2.133.523(+15.082)
Germania2.221.971 (+80.306)            57.120 (+5.033) 2.067.300 (+14.644)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en

 
SITUAȚIE GLOBALĂ LA 8 FEBRUARIE 2021  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  VINDECAȚI*  
 103.448.210 (+3.719.044)2.236.453  (+98.716)59.415.900    (+239.493) 

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Mai multe articole...

Cele mai citite articole

Un autocar cu 44 de pasageri a luat foc pe A1,...

Un autocar în care se aflau 44 de pasageri a luat foc marți dimineață, pe autostrada A1, între Sebeș și Sibiu. Călătorii au reușit...

Aeroportul Otopeni – Haos, bătaie de joc, indiferență și multă așteptare

Încă o „performanță” marca Mîndrescu: de mai bine de o jumătate de an, plecarea, dar mai ales sosirea, pe Aeroportul Internațional Henri Coandă, fost...