COVID-19: Peste 4.700 de cazuri noi de infectare la doar 16.000 de teste. Incidența de infectare crește peste tot în țară

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 4.712 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 1.324 mai puțin decât în ziua anterioară. 391 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba34.705691,08
2.Arad43.6711031,78
3.Argeș47.158710,80
4.Bacău42.5091491,00
5.Bihor52.4891781,77
6.Bistrița-Năsăud20.080901,06
7.Botoșani23.379540,73
8.Brașov69.1371821,91
9.Brăila23.347150,60
10.Buzău24.792360,58
11.Caraș-Severin19.582180,85
12.Călărași17.935180,36
13.Cluj92.2654192,85
14.Constanța70.9251141,54
15.Covasna13.46460,62
16.Dâmbovița37.143590,75
17.Dolj45.878820,54
18.Galați44.898870,72
19.Giurgiu20.148200,50
20.Gorj15.427180,27
21.Harghita14.698481,00
22.Hunedoara37.038581,49
23.Ialomița19.793580,67
24.Iași73.4832320,71
25.Ilfov78.3951782,02
26.Maramureș32.5311301,33
27.Mehedinți15.93490,32
28.Mureș40.901840,88
29.Neamț32.2571060,95
30.Olt26.479110,42
31.Prahova64.636820,94
32.Satu Mare21.7241671,39
33.Sălaj18.192320,91
34.Sibiu44.4181201,57
35.Suceava40.7534151,82
36.Teleorman25.248260,36
37.Timiș90.0962951,80
38.Tulcea14.114300,61
39.Vaslui27.183180,39
40.Vâlcea27.121410,71
41.Vrancea18.215110,59
42.Mun. București315.7668602,17
43.Din străinătate**2.90470 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    3.726*-157 
 TOTAL1.844.5374.712 

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

În total, până astăzi, 9 ianuarie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.844.537 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 14.229 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.758.184 de pacienți au fost declarați vindecați. 

Numărul persoanelor considerate vindecate este cel din 08.01.2022, pentru data de astăzi nu a putut fi calculat din cauza unor rectificări apărute în platforma electronică dedicată.

În intervalul 08.01.2022 (10:00) – 09.01.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 14 decese (9 bărbați și 5 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Bistrița-Năsăud, Brăila, Dolj, Gorj, Mureș, Prahova, Sibiu, Suceava și Municipiul București.

Dintre cele 14 decese, 2 au fost înregistrate la categoria de vârstă 50-59 ani,  4 la categoria de vârstă 60-69 ani, 5 la categoria de vârstă 70-79 ani și 3 la categoria de vârstă peste 80 ani.

13 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar un pacient decedat nu a prezentat comorbidități.

Din totalul de 14 pacienți decedați, doar unul a survenit la o persoană vaccinată, grupa de vârstă 60-69 ani, având comorbidități asociate.

Nu au fost raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 2.565, cu 141 mai mult decât în ziua anterioară. De asemenea, la ATI  sunt internate 408 persoane, cu 2 mai mult decât în ziua anterioară. Dintre cei 408 pacienți internați la ATI, 30 au certificat care atestă vaccinarea.

Din totalul pacienților internați, 108 sunt minori, 99 fiind internați în secții, cu 6 mai mult decât în ziua anterioară și 9 la ATI, similar cu ziua anterioară.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 11.195.350 de teste RT-PCR și 6.324.496 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 16.178 de teste RT-PCR (5.148 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.030 la cerere) și 24.934 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 24.333 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 3.092 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 49.005 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 64 de persoane.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Mai multe articole...

Ultimele articole