Crescătorie ilegală de vipere și alte viețuitoare, descoperită într-un apartament din Bihor (FOTO)
Un bărbat din localitatea Ştei, judeţul Bihor, și-a găsit o ocupație neobișnuită pentru timpul său liber: să crească reptile în apartamentul său. Problema este că activitatea e ilegală. Garda de Mediu şi Poliţia au fost șocate când au descoperit ce se află în locuința bihoreanului: în 12 metri pătraţi erau şerpi diverși, inclusiv piton și Boa, tarantule, o ţestoasă cu picioare roşii şi alte exemplare, majoritatea fiind specii protejate. Deținea și o specie veninoasă de viperă, endemică, ce figurează pe Lista Roșie a IUCN, iar în prezent nu există ser antiviperin disponibil în România.
Descoperire șocantă într-un apartament din Ștei
Comisarii Gărzii de Mediu Bihor, împreună cu polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Bihor – Biroul pentru Protecția Animalelor și Poliția Orașului Ștei, au efectuat un control pentru identificarea unei posibile crescătorii de reptile în orașul Ștei. În urma verificărilor realizate într-un apartament, autoritățile au descoperit într-o cameră de aproximativ 12 metri pătrați, mai multe animale sălbatice ținute în captivitate, a anunțat joi Garda de Mediu Bihor.
În locuință au fost găsite 13 exemplare de șerpi, două vipere de groapă Mangshan (Protobothrops mangshanensis: specie inclusă în Anexa II CITES), un piton, un varan cu pete galbene, precum și tarantule și o țestoasă cu picioare roșii.
„Majoritatea acestor exemplare fac parte din specii protejate, incluse în Convenţia CITES, achiziţionate fără documente legale de provenienţă, transport sau deţinere. Animalele au fost achiziţionate atât din România, cât şi din alte state UE (Spania, Germania – în cazul viperelor, Estonia)”, au declarat comisarii de la Garda de Mediu.
Amenzi de până la 30.000 de lei pentru proprietar
Polițiștii Biroului pentru Protecția Animalelor au constatat că prevederile Legii nr. 205/2004 privind protecția animalelor au fost încălcate. Ei au stabilit că exemplarele erau ținute în condiții neprielnice, fără a beneficia de spațiu adecvat, siguranță și libertate de mișcare.
Potrivit autorităților, specia de viperă identificată este veninoasă, endemică și figurează pe Lista Roșie a IUCN, iar în România nu există ser antiviperin disponibil. Proprietarul animalelor riscă amenzi usturătoare de până la 30.000 de lei pentru încălcarea legislației de mediu, cât și a celor pentru conservarea faunei sălbatice.
Documentele întocmite au fost trimie la DSVSA Bihor, iar până la finalizarea verificărilor au fost dispuse mai multe măsuri, printre care interzicerea înstrăinării și a reproducerii animalelor, precum și aplicarea unor măsuri de siguranță pentru prevenirea evadării acestora.