CS Universitatea Craiova a ratat calificarea în grupele Conference League. Oltenii pierdură la loviturile de departajare (Video)

Publicat: 25 aug. 2022, 23:47, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

CS Universitatea Craiova a ratat calificarea în grupele Conference League.

Gruparea olteană a pierdut, joi seară, în urma loviturilor de departajare, scor 4-3, în manşa secundă a play-off-ului Conference League, disputat în deplasare, cu Hapoel Beer Sheva, din Israel. La finalul celor 120 de minute de joc, scorul a fost 1-1, iar în prima manșă, 0-0.

Primele 90 de minute ale meciului din Israel s-au încheiat la egalitate, 0-0, astfel încât a fost nevoie de prelungiri. Ante Roguljic a deschis scorul în minutul 104, din lovitură liberă, dar Hapoel a egalat în minutul 105+1 prin Hemed.

La lovituri de departajare pentru Hapoel au marcat Suleymanov, Keltjens, Helder Lopes şi Dadya, iar pentru CS Universitatea Craiova au înscris Roguljic, Nistor şi Găman, în timp ce Andrei Ivan şi Bancu au ratat.

Hapoel Beer Sheva: Glazer – Tibi, Abu Abaid (Or Dadya 97’), Miguel Vitor, Helder Lopes – Bareiro, Yosefi (Hemed 61’), Elias (Keltjens 77’) – Safuri (Micha 77’), Selmani (Hatuel 61’), Ansah (Suleymanov 73’). ANTRENOR: Elyaniv Barda

CS Universitatea Craiova: Lazar – Martic (Găman 91’), Raul Silva, Screciu – Hanca (Căpăţână 71’), Creţu, Mateiu (Nistor 119’), Bancu – Baiaram (Roguljic 91’), Koljic (Vătăjelu 105’), A. Ivan. ANTRENOR: Mirel Rădoi

Cartonaşe galbene: Bareiro 15, Elias 16, Ansha 79, Keltjens 88, Abu Baid 90+2, Helder Lopes 104, Martins 105+2 / Creţu 55

Arbitru: Erik Lambrechts – Jo de Weirdt, Mathias Hillaert – Wim Smet (toţi din Belgia).