CS Universitatea Craiova a ratat victoria cu Sepsi Sf. Gheorghe, deși oltenii au condus cu 2-0 (Video)

Publicat: 16 iul. 2022, 08:38, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

CS Universitatea Craiova și Sepsi Sf. Gheorghe au remizat, vineri seară, pe arena Ion Oblemenco, scor 2-2, Sepsi, în prima etapă a Superligii.

Oltenii au condus cu 2-0, prin golurile marcate de Gustavo ’29, ’59. Echipa antrenată de Bergodi a redus din diferență prin Damaşcan ’73, iar  Păun a marcat golul egalizator cu trei minute înainte de final. În minutul 89, de la gazde a fost eliminat Mateiu, pentru un fault asupra lui Păun, după consultarea VAR.

CS Universitatea Craiova: Pigliacelli – Căpăţînă (Martic ’84), Papp, Screciu, Vătăjelu – Al. Creţu, Mateiu – Roguljic (Gustavo ’26), Baiaram (Nistor ’73), Ivan – Koljic (Markovic ’73). Antrenor: Laszlo Balint.

Sepsi: Niczuly – Ninaj (Rondon ’62), Bălaşa, Mitrea, Dumitrescu (Ispas ’82) – Dimitrov, N. Păun, Ştefănescu, I. Gheorghe (Rodriguez ’69) – Bărbuţ (Golofca ’46), Tudorie (Damaşcan ’69). Antrenor: Cristiano Bergodi.

Cartonaşe galbene: Baiaram ’33, Papp ‘64, Pigliacelli ’65 / Bărbuţ ’44, Dumitrescu ’65, Mitrea ‘65

Cartonaş roşu: Mateiu ‘89

Arbitri: Radu Petrescu – Radu Ghinguleac, Mircea Grigoriu – Bogdan Dumitrache

Arbitri VAR: Andrei Chivulete, Andrei Constantinescu

Observator: Irina Mirţ.

În prima partidă a sezonului, Hermannstadt a învins cu 3-0 echipa CS Mioveni.