CS Universitatea Craiova – Academica Clinceni 5-0. Oltenii făcură spectacol în epilogul etapei a 12-a a Ligii 1 (Video)

Publicat: 18 oct. 2021, 22:39, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

CS Universitatea Craiova a învins, luni, pe teren propriu, cu scorul de 5-0, “lanterna roșie”, Academica Clinceni, în ultimul meci al etapei a 12-a a Ligii I.

Oltenii dădură primul gol al partidei în minutul 11. Ivan a întors în careu, pentru Markovic, dar mingea a ajuns în cele din urmă la Nistor, iar mijlocașul a înscris cu un șut de la marginarea careului de 16 metri.

Trei minute mai târziu, Gustavo primește o minge în careu, portarul l-a faultat pe brazilian, dar mingea a sărit la Markovic, iar jucătorul născut la Belgrad a marcat pentru 2-0. În minutul 23, scorul s-a făcut 3-0. Markovic i-a pasat colegului din atac, Ivan, care i-a trimis cu călcâiul lui Bancu, iar acesta a înscris.

În minutul 52, arbitrul meciului a dictat penalty pentru echipa pregătită de Reghecampf, după un henț în careu făcut de Achim. Houri a executat, dar mingea a lovit bara transversală.

Scorul s-a făcut 4-0, în minutul 71. Ivan a trimis spre poartă, Ventura deviază mingea, care intră în plasă. Rezultatul final a fost stabilit în prelungirile partidei, de Rogluljic.

CS Universitatea Craiova: Pigliacelli – Căpăţînă, M. Constantin (Bălaşa ’62), V. Găman, N. Bancu – Nistor, Al. Creţu (Roguljici ’46), Houri – Gustavo (Baiaram ’46), Markovic (Cîmpanu ’46), A. Ivan (Ivanov ’79). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf

Academica Clinceni: Şt. Dobre – Fl. Achim, Ventura, Bilali, P. Pîrvulescu (Paşov ’60) – Moulin, Cascini – Vanzo (Kazlauskas ’74), Chandarov (Cioiu ’84),De Amorim (Ion ’74) – Omoh (Dumitrache ’84). Antrenor: Ionuţ Chirilă

Echipa antrenată de Laurențiu Reghecampf ocupă locul 5 în clasamentul Ligii I, cu 22 de puncte, în timp ce Academica Clinceni e ultima în ierarhie, cu doar 3 puncte.