CS Universitatea Craiova – Rapid 1-0, în Liga 1. Oltenii câștigară după șapte etape (Video)

Publicat: 22 ian. 2022, 22:16, de Puterea.ro, în SPORT , ? cititori

CS Universitatea Craiova a învins-o, sâmbătă seară, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, pe Rapid, într-un meci din etapa a 22-a a Ligii 1, prima din acest an.

Unicul gol al partidei a fost marcat în minutul 5, când Elvir Koljic a fructificat o pasă a lui Andrei Ivan. Cinci minute mai târziu, bosniacul a fost aproape de dublă, când mingea trimisă cu capul s-a dus puțin pe lângă poartă. Rapid a replicat în minutul 20, când Albert Stahl a trimis cu capul, dar Mirko Pigliacelli a reținut fără probleme. Oltenii și-au mai creat câteva ocazii și după pauză, dar partida s-a încheiat cu 1-0.

În urma acestei victorii, CS Universitatea Craiova a urcat pe locul 4, cu 35 de puncte, iar Rapid e pe 7, cu 32 de puncte.

CSU Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu (Căpăţînă ’64), Papp, M. Constantin, Bancu – Screciu (Mateiu ’76), Al. Creţu – Gustavo (Baiaram ’76), Vînă (Cîmpanu ’64), Ivan – Koljic (Markovic ’58). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf

FC Rapid: H. Moldovan – Acuna (Onea ’46), Săpunaru, Dandea, J. Morais – Albu, Crepulja (Kait ’69), R. Ilie (Marzouk ’69) – Sefer, Bălan (Vojtus ’46), Stahl (Pănoiu ’84). Antrenor: Mihai Iosif