CSA Steaua a inaugurat noul stadion din Ghencea. Spectacol și în tribune și pe teren

Publicat: 07 iul. 2021, 23:35, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

CSA Steaua a inaugurat noul stadion din Ghencea, miercuri seară, în fața a aproximativ 15.000 de spectatori. Jucătorii pregătiți de Daniel Oprița au învins echipa sârbă de fotbal OFK Belgrad (Liga a 3-a), cu scorul de 6-0.

Toate golurile au fost marcate după pauză. Chipirliu a deschis scorul în minutul 50.

Tot el a marcat și pentru 2-0. Steaua a primit penalty în minutul 60, iar Huiban l-a transformat. Roș-albaștrii au continuat să-I domine pe sârbi, iar Cezar Mihalache a dus scorul la 4-0.

Băjenaru a fost mai ghinionist, nimerind transversala. Neacșu a mai scos un penalty și tot el l-a transformat. OFK Belgrad a nimerit la rândul ei bara, iar Neacșu a stabilit scorul final, Steaua – OFK Belgrad 6-0.

Vechiul stadion Steaua a fost inaugurat pe 9 aprilie 1974, tot cu un meci de fotbal contra echipei OFK Belgrad. Atunci cele două echipe au remizat, scor 2-2.

La eveniment au fost prezenți foști mari jucători ai Stelei, precum Marius Lăcătus, Helmut Duckadam, Victor Piţurcă, Anghel Iordănescu, Ştefan Iovan, Adrian Bumbescu, Miodrag Belodedici, Gabi Balint, Ladislau Boloni, Tudorel Stoica, Marius Lăcătuş. Totodată, numărul 7, purtat de Lăcătuș, a fost retras.

CSA Steaua: 1. Raul Bălbărău (22. Horia Iancu, 46) – 18. George Călinţaru (47. Dragoş Nicolae, 84), 55. Walace (89. Ovidiu Morariu, 58), 5. Sergiu Bactăr, 17. Darius Oroian (13. Adrian Ilie, 46) – 8. Valentin Bărbulescu (căpitan; 20. Florin Răsdan, 46), 10. Rareş Enceanu (6. Mădălin Mihăescu, 46), 9. Emilian Pacionel (30. Liviu Băjenaru, 46) – 90. Alexandru Zaharia (14. Robert Neacşu, 46), 77. Remus Chipirliu (99. Cezar Mihalache, 68), 21. Vasile Buhăescu (11. Dragoş Huiban, 46). Antrenor: Daniel Opriţa.

OFK Belgrad: 31. Dejan Jevtic (căpitan) – 2. Damjan Jankovic, 17. Nemanja Zlatkovic, 5. Strahinja Pantic, 22. Filip Maksic – 20. Vojislav Nedelkovic, 6. Filip Bozic – 11. Marko Kilibarda, 10. Nemanja Ratkovic, 23. Petar Ugrica – 7. Mihajlo Mikan. Antrenor: Miodrag Andjelkovic.