CSA Steaua – FC Hermannstadt 1-4, în etapa a cincea a play-off-ului Ligii a 2-a (Video)

Publicat: 17 apr. 2022, 19:55, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
CSA Steaua - FC Hermannstadt 1-4, în etapa a cincea a play-off-ului Ligii a 2-a (Video)

CSA Steaua a fost învinsă, duminică, pe teren propriu, scor 1-4, de FC Hermannstadt, într-un meci din etapa a cincea a play-off-ului Ligii a 2-a.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 13, prin Alhassan. Acesta a marcat după o centrare a lui Petrișor Petrescu. În minutul 27, Alhassan a reușit dubla, marcând cu o lovitură de cap.

Steaua a redus din diferență cu cinci minute înainte de pauză. Chipiriliu a transformat un penalty obținut de Răsdan.

Oaspeții au refăcut diferența de două goluri, în minutul 60. Călin Popescu a șutat în bară, mingea a sărit la Balaure, iar acesta a dus scorul la 3-1 pentru Hermannstadt.

În minutul 81, formația antrenată de Măldărășanu a primit penalty, după un fault al portarului Bălbărău asupra lui Buhăcianu. Cel din urmă a transformat lovitura de pedeapsă, stabilind scorul final. Hermannstadt ocupă locul 2, în Liga a 2-a, cu 52 de puncte, în timp ce Steaua e pe 4, cu 42 de puncte. Lider e Petrolul, cu 57 de puncte.

Echipele de start:

Steaua: Bălbărău – Oroian, Beța, Wallace, Zaharia – Răsdan, Șt.Pacionel, Enceanu, Popa – Chipirliu, Buhăescu.
Rezerve: Iancu – Mihăescu, Huiban, Donose, Neacșu, E.Pacionel, Bărbulescu, Ad.Ilie, Bactăr.
Antrenor: Daniel Oprița

Hermannstadt: Iliev – Pantea, Bejan, I.Stoica, Opruț – Alhassan, Mino, Biceanu, P.Petrescu – C.Popescu, D.Paraschiv.
Rezerve: I.Popa – Antonache, Tomșa, Issah, Bucuroiu, Balaure, Năstăsie, Hora, Buhăcianu.
Antrenor: Marius Măldărășanu.