Cum a ajuns statul să plătească 300 de milioane de lei în plus pentru Spitalul Regional Cluj
Licitația pentru construcția Spitalului Regional de Urgență Cluj ridică întrebări care rămân fără răspuns. Curtea de Apel București a respins toate contestațiile și a validat câștigătoarea procedurii, iar contractul de aproape 2,5 miliarde de lei ar putea fi semnat în aprilie. Statul va plăti însă cu 300 de milioane de lei în plus, după ce oferta mai ieftină a fost eliminată pentru o eroare „din pix”.
Oferta cu 300 de milioane mai ieftină, eliminată din cauza unei erori de transcriere
România construiește trei spitale regionale mari — la Cluj, Iași și Craiova. Trei proiecte finanțate din fonduri europene și împrumuturi de la Banca Europeană de Investiții. Spitalul din Cluj e unul dintre ele, iar pentru construcția propriu-zisă s-a organizat o licitație de peste 2 miliarde de lei.
La această licitație au participat nouă ofertanți. Unul dintre ei, asocierea românească Leviatan, a depus cea mai ieftină ofertă, mai exact, cu aproape 300 de milioane de lei sub prețul celei care a câștigat în final. Dar a fost eliminată pentru o eroare de transcriere într-un rând dintr-un tabel.
Avram Gal, vicepreședinte al PSD Cluj, a făcut declarații despre această situație. Acesta a evidențiat lipsa de logică a desfășurării evenimentelor și a deciziei finale.
„România nu a pierdut doar o licitație. A pierdut aproximativ 300 de milioane de lei din bani publici într-un mod care sfidează orice logică. În cazul Spitalului Regional de Urgență Cluj, oferta cea mai ieftină a fost eliminată pentru o eroare de transcriere de doar 0,87%, în timp ce oferta declarată câștigătoare a trecut fără probleme, deși conținea abateri de zeci de milioane de lei și costuri greu de justificat pentru lucrări esențiale”, a transmis Gal.
Comisia de evaluare , care analizase ofertele timp de șase luni, a votat inițial că eroarea e corectabilă și oferta e validă. La două zile după acel vot, instituția de reglementare ANAP a emis un aviz care punea sub semnul întrebării tocmai această decizie. Comisia a reevaluat și a votat în cele din urmă pentru eliminare. Câștigătoarea declarată a fost firma turcă CCN.
CAB a dat undă verde semnării contractului pentru Spitalul Regional de Urgență Cluj
Procedura a ajuns, prin contestații succesive, până la Curtea de Apel București, care a pronunțat o hotărâre definitivă pe 23 martie 2026. CCN rămâne câștigătoare, iar toate celelalte contestații au fost respinse. Contractul ar urma să fie semnat la începutul lunii aprilie, iar ulterior să înceapă și lucrările.
Vicepreședintele PSD Cluj susține însă că rezultatul pune la îndoială capacitatea sistemului de a lua decizii, mai ales când este vorba despre 300 de milioane de lei.
„Nu este doar o problemă de bani, ci de sistem. Lipsa de coerență, transparența limitată și deciziile contradictorii arată un mecanism în care nimeni nu răspunde, dar toți decid.PS: Când o greșeală minoră elimină o ofertă mai bună, iar milioane sunt trecute cu vederea, nu mai vorbim despre proceduri. Vorbim despre un sistem care a învățat să piardă bani fără să-și pună întrebări”, a scris acesta pe Facebook.