Cupa Mondială de rugby! Africa de Sud învinge Noua Zeelandă și își păstrează titlul

Publicat: 28 oct. 2023, 22:12, de Cristian Matache, în SPORT , ? cititori

Cupa Mondială de rugby s-a încheiat sâmbătă, la Paris, după o confruntare între Noua Zeelandă și Africa de Sud. Springboks au cucerit al patrulea titlul mondial.

Kolisi a ridicat pentru a doua oară consecutiv trofeul Webb Ellis.

Noua Zeelandă a câștigat fiecare finală a Cupei Mondiale de rugby în care a jucat, cu excepția cazului în care a înfruntat Africa de Sud.

„Oamenii care nu sunt din Africa de Sud nu înțeleg ce înseamnă asta pentru țara noastră! Țara noastră trece prin multe și noi suntem speranța lor”, a declarat căpitanul Springboks, Siya Kolisi.

Springboks sunt campionii Cupei Mondiale de rugby pentru a patra oară! O ispravă pe care nicio altă echipă nu a reușit-o: 1995, 2007, 2019, 2023.

Africa de Sud a reușit a treia victorie consecutivă la limită la acest turneu mondial.

Africa de Sud este a doua echipă, după Noua Zeelandă, care reușește să își păstreze titlul.

Flankerul african Pieter-Steph Du Toit a fost numit omul meciului.

Final de partidă! Africa de Sud este CAMPIOANĂ MONDIALĂ! 12-11, scor final.

Min. 80. Grămadă la mijlocul terenului cu introducere Africa de Sud. Noua Zeelandă nu reușeșe să recupereze și totul s-a terminat aici.

Min. 79. Springboks se apără foarte bine la jumătatea terenului. Noua Zeelandă face un înainte în jumătatea adversă. Kolbe încă stă cu capul în mâini, refuzând să se uite la finalul partidei.

Min. 79. Noua Zeelandă încearcă să iasă cu balonul la mână din propria jumătate.

Min. 78. Grămadă în 22-ul All Blacks. de Klerk reușește un placaj foarte bun.

Min. 77. Atac periculos pentru Africa de Sud. Toit scapă înainte în 22-ul All Blacks.

Min. 76. Atac Africa de Sud în jumătatea adversă. Pollard încearcă un drop gol dar este blocat de Savea. Noua Zeelandă câștigă balonul.

Min. 75. Tensiunea este uriașă. Noua Zeelandă a avut două șanse să preia conducerea dar Mo’ounga și Barrett au ratat.

Min. 73. Jordie Barrett trimite de la mijlocul terenului, ușor lateral dreapta, pe lângă bețe. Pe bancă, Kolbe e cu capul în palme, fiind devastat.

Min. 73. Arbitraj video pentru un posibil înainte intenționat. Kolbe primește cartonaș galben și mai mult ca sigur nu mai are timp să reintre în teren.

Min. 73. Contraatac Noua Zeelandă, pe aripi.

Min. 71. Încercare de drop gol al lui Kolbe de la mijlocul terenului. Balonul cade cu mult în fața bețelor.

Min. 67. Wayne Barnes fluieră un înainte dar din cauza zgomotului din tribune câțiva jucători continuă faza câteva secunde bune.

Min. 66. În ultimele minute, ambele echipe au făcut mai multe schimbări.

Min. 66. Jordie Barrett reușește o margine foarte bună după o lovitură trimisă de la mare distanță.

Min. 65. Atac al Africii de Sud în jumătatea Noii Zeelande. Kolbe are probleme de sănătate dar rămâne pe teren.

Min. 64. Atac prelungit al Noii Zeelande în jumătatea Springboks. Kwagga Smith îl oprește pe Will Jordan. Africanii reușesc să iasă scape de pericol.

Min. 62. Noua Zeelandă a încercat un nou atac. Chiar dacă sunt cu un om în minus, All Blacks sunt mai prezenți în jumătatea adversă.

Min. 61. Duel al mijlocașilor la grămadă, de Klerk oprindu-l pe Aaron Smith să trimită un lung pe linie.

Min 59. Mo’unga ratează transformarea și Noua Zeelandă rămâne la un punct în spatele Africii de Sud.

Min. 57. Un nou maul de margine, la câțiva metri de but. Atac puternic al All Blacks. Balonul este scos în margine la Talea, balonul fiind culcat în țintă de către Bauden Barrett. 12-11 pentru Africa de Sud.

Min. 56. Maul de margine pentru All Blacks care a ajuns la 5 metri de țintă dar a fost un înainte. Barnes revine și acordă o nouă lovitură de pedeapsă pentru neo-zeelandezi. Balonul se trimite din nou în margine.

Min. 54. Arbitrajul video anulează un eseu al Noii Zeelande, pentru un înainte. Dar All Blacks au primit o lovitură de pedeapsă pentru o obstrucție. Balonul a fost trimis în margine.

Min. 53. Africanii reușesc cu greu să elibereze presiunea pusă în propriul 22 către de adversari.

Min. 52. Atac periculos al All Blacks în 5-ul advers, dar fac înainte.

Min. 52. Kolisi rămâne cu cartonașul galben și va reintra pe teren.

Min. 51. Lovitură de pedeapsă pentru Noua Zeelandă. Jordie Barrett trimite în margine.

Min. 47. Primul atac al All Blacks în jumătatea Springboks dar fac înainte.

Min. 46. Wayne Barnes îi acordă cartonaș galben căpitanului Kolisi, pentru o intrare cu umărul în adversar. E cam același contact pe care l-a dat de Sam Cane în prima repriză. Ambele echipe joacă cel puțin 10 minute în 14 oameni.

Min. 46. All Blacks sunt presați în propriul 5 și sunt nevoiți să trimită în margine. Începutul de repriză aparține Africii de Sud, prezentă tot timpul în jumătate adversă.

Min. 45. Arendse a fost foarte aproape de eseu, dar a ieșit cu piciorul în afara terenului.

Min. 43. Africanii atacă din nou dar du Toit este scos în afara terenului de către Will Jordan.

Min. 41. Primul atac al reprizei aparține africanilor, căpitanul Kolisi a fost foarte aproape de eseu. Balonul nu a fost culcat în terenul de țintă. Noua Zeelandă scapă trimițând departe de zona periculoasă. Africanii au recuperat și au încercat un drop gol, încercare eșuată.

12-6 pentru Africa de Sud la pauză. O primă repriză de uzură, fără eseuri, dar cu două momente foarte importante, cartonașul galben încasat în primele minute de Frizzell și cartonașul roșu primit de Sam Cane. Africa de Sud a fost prezentă mai des în jumătatea adversă a terenului. Ambele echipe au mari probleme la jocul în margine, pierzând foarte multe repuneri.

Min 39. Un placaj foarte bine făcut de du Toit la Jordie Barrett, oprind un atac periculos al All Blacks.

Min. 38. Mo’unga reduce din diferență. 12-6 pentru Africa de Sud.

Min. 36. Atac în forță al Noii Zeelande în 22-ul african. Ioane este placat de Arendse la 2 metri de but. Noua Zeelandă are avantaj în urma unei greșeli a Africii de Sud.

Min 34. Lovitură de pedeapsă împotriva Noii Zeelande. Pollard înscrie. 12-3 pentru Africa de Sud.

Min. 34. Cartonașul galben al lui Sam Cane se transformă în roșu. Noua Zeelandă va juca în 14 până la finalul meciului.

Min. 33. Încercare de drop gol de la mare distanță, al Africii de Sud.

Min 31. Un atac în viteză al Africii de Sud, cu balon de urmărire al lui Kolbe. Will Jordan a reușit să oprească atacul.

Min. 29. Un balon lung trimis spre 22-ul advers, de către Jordie Barrett, dar acesta iese în afara terenului.

Min. 28. Căpitanul All Blacks, Sam Cane, primește un cartonaș galben după ce a lovit cu capul un jucător advers.

Min. 27. Încă o margine pierdută de Noua Zeelandă pe propria repunere, în 22-ul advers.

Min. 24. Noua Zeelandă pierde o margine pe propria repunere, în 22-ul advers.

Min. 23. Niciuna dintre grămezi nu se poate impune.

Min. 21. Atac pe trei sferturi al Noii Zeelande dar Kolbe reușește să oprească avansul advers.

Min. 19. Noua Zeelandă este penalizată pentru că nu a eliberat jucătorul placat. Pollard trimite o lovitură de la 50 metri și reface diferența de 6 puncte. 9-3 pentru Africa de Sud.

Min. 15. Primul atac al All Blacks în 22-ul Springboks. Ardie Savie a avut șansa de a înscrie primul eseu dar a fost oprit de apărarea adversă. Noua Zeelandă a transformat prima lovitură de pedeapsă, prin Mo’unga. 6-3 pentru Africa de Sud.

Min. 14. Frizzell a reintrat în teren după suspendarea de 10 minute. În inferioritate numerică, echipa Noii Zeelande a fost dominată.

Min. 11. Atac prelungit al Africii de Sud în 22-ul advers. Jucătorii All Blacks greșesc pentru că nu au eliberat placajul în și se acordă lovitură de pedeapsă împotriva Noii Zeelande. Pollard pune încă 3 puncte pe tabelă. 6-0.

Min.10. Pasă lungă a lui Kolbe pentru Willemse, care este scos în afara terenului de către Telea.

Min. 8. Primul atac periculos al Africii de Sud, după o lovitură înaltă a lui Pollard. All Blacks reușesc e elibereze presiunea din 22 propriu.

Min. 3. Taloneurul african Mbonambi părăsește terenul, accidentat.

Min. 3. Debut cu stângul pentru Noua Zeelandă. Flankerul Frizzell s-a lăsat cu greutatea corpului peste piciorul unui adversar. A primit cartonașul galben. Lovitură de pedeapsă împotriva Noii Zeelande. Pollard lovește bara dar balonul trece printre buturi. Africa de Sud conduce cu 3-0.

Înaintea partidei, Noua Zeelandă a efectuat celebrul dans Haka, versiunea Kapa O Pango.

• Noua Zeelandă: 15. Beauden Barrett – 14.Will Jordan, 13. Rieko Ioane, 12. Jordie Barrett, 11. Mark Telea – 10. Richie Mo’unga, 9. Aaron Smith – 8. Ardie Savea, 7. Sam Cane (căpitan), 6. Shannon Frizell – 5. Scott Barrett, 4. Brodie Retallick – 3.Tyrel Lomax, 2. Codie Taylor, 1. Ethan de Groot
  • Rezerve: 16. Samisoni Taukei’aho, 17. Tamaiti Williams, 18. Nepo Laulala, 19. Sam Whitelock, 20. Dalton Papalii, 21. Finlay Christie, 22. Damian McKenzie, 23. Anton Lienert-Brown
  • Africa de Sud: 15. Damian Willemse – 14. Kurt-Lee Arendse, 13. Jesse Kriel, 12. Damian de Allende, 11. Cheslin Kolbe – 10. Handre Pollard, 9. Faf de Klerk – 8. Duane Vermeulen, 7. Pieter-Steph Du Toit, 6. Siya Kolisi (căpitan) – 5. Franco Mostert, 4. Eben Etzebeth – 3. Frans Malherbe , 2. Mbongeni Mbonambi, 1. Steven Kitshoff
  • Rezerve: 16. Deon Fourie, 17. Ox Nche, 18. Trevor Nyakane, 19. Jean Kleyn, 20. RG Snyman, 21. Kwagga Smith, 22. Jasper Wiese, 23. Willie Le Roux

Arbitru: Wayne Barnes (Anglia)