Cupa României | CS U Craiova – CFR Cluj 1-0. Oltenii, ultimii calificați în optimile competiției

CS U Craiova, deţinătoarea trofeului, a eliminat-o pe campioana CFR Cluj în 16-imile de finală ale Cupei României, impunându-se cu scorul de 1-0 în meciul disputat, joi seară, la Craiova.

Prima ocazie a partidei a avut loc în minutul 8 și a aparținut echipei gazdă. Vînă a centrat în careu, iar Markovic a reluat cu capul, pe lângă poartă. Oltenii au marcat în minutul 22, dar  golul a fost anulat pe motiv de offside. Vătăjelu centrează în fața porții, iar Baiaram a trimis mingea în plasă, cu o lovitură de cap. CS U Craioova chiar a înscris în minutul 63. Vătăjelu i-a centrat perfect lui Houri, care a șutat de la 25 de metri. CFR Cluj a replicat în minutul 72. Deac a centrat din lovitură liberă, Cestor a trimis cu capul, dar Lazar a apărat cu un reflex excelent.

Cele două echipe:

CS U Craiova: Lazar – Conte, Screciu, M. Constantin, Vătăjelu – Vînă, Fedele, Houri – Cîmpanu, Markovic, Baiaram

Rezerve: Pigliacelli, Găman, Bancu, Căpățână, Nistor, Ivanov, Ivan, Gustavo Vagenin, Koljic

Antrenor: Laurențiu Reghecampf

CFR Cluj: Figueiredo – Butean, Cestor, Hoban, Ștefan – Tahiri, Rodriguez, Boateng – Deac, Gondiu, Chipciu

Rezerve: Hindrich, Ciobotariu, Graovac, Sigurjonsson, Gîdea, Fofana, Rusu, Celar, Fica

Antrenor: Dan Petrescu

În optimi s-au calificat zece formaţii de Liga I, FC Voluntari, FC U Craiova, FC Rapid, FC Argeş, Chindia Târgovişte, Gaz Metan Mediaş, Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, FCSB, Dinamo, CS U Craiova, patru din ligă secundă, FC Hermannstadt, Poli Timişoara, Dunărea Călăraşi şi FC Buzău, şi două din liga a treia, CS Minaur Baia Mare şi CSO Filiaşi.