Cupa României | Ripensia – Dinamo 0-1. Alb-roșii s-au calificat în optimi. Conflict între galerii, după meci (Video)

Publicat: 23 sept. 2021, 23:08, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
Cupa României | Ripensia - Dinamo 0-1. Alb-roșii s-au calificat în optimi. Conflict între galerii, după meci (Video)

Dinamo s-a calificat în optimile de finală ale Cupei României, după ce a învins echipa de ligă secundă Ripensia Timişoara cu scorul de 1-0, joi, în deplasare.

Gazdele au avut prima ocazie a meciului în minutul 5. Ernest a ratat însă. Oaspeții au replicat în minutul 12, prin Moldoveanu, când șutul acestuia a izbit de bara transversală. Dinamo a marcat unicul gol al meciului  în minutul 36. Matei a înscris cu o lovitură de cap, din centrarea lui Sorescu. După pauză, Eșanu și-a salvat echipa de la golul egalizator. În minutul 62, Vidășan l-a pus la îjcnercare pe portarul alb-roșilor, cu o lovitură de cap. Aceasta este prima victorie obţinută de Dinamo după şase înfrângeri consecutive (toate în campionat).

În optimi s-au calificat nouă formaţii de Liga I, FC Voluntari, FC U Craiova, FC Rapid, FC Argeş, Chindia Târgovişte, Gaz Metan Mediaş, Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, FCSB, Dinamo, patru din ligă secundă, FC Hermannstadt, Poli Timişoara, Dunărea Călăraşi şi FC Buzău, şi două din liga a treia, CS Minaur Baia Mare şi CSO Filiaşi.

După meci a avut loc un conflict, între două grupuri de fani ai celor două formaţii, potrivit news.ro. Jandarmii din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Timiş au intervenit pentru încetarea stării conflictuale, fiind imobilizate şase persoane.