Cupa României: UTA – FCU Craiova 1-0. Arădenii s-au calificat în semifinalele competiției

Publicat: 04 apr. 2023, 21:54, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
Cupa României: UTA - FCU Craiova 1-0. Arădenii s-au calificat în semifinalele competiției

UTA Arad s-a calificat în semifinalele Cupei României, după ce a învins-o pe FC U Craiova cu scorul de 1-0, într-un meci disputat marți seară pe teren propriu, în primul sfert de finală al competiţiei.

Atacantul moldovean Virgiliu Postolachi a înscis unicul gol al întâlnirii, în minutul 16. Cea mai mare ocazie de gol a oltenilor a av ut loc în minutul 73, când Jeremy Huyghebaert a trimis mingea în bara transversală.

UTA Arad: Kucher – Vukcevic, Chindriş (Hoxhallari 74), Benga, Roger – Batha, Cascini (Anton 62) – Postolachi (Otele 62), Ubbink, Şteau (Keseru 46) – Milosevic (R. Pop 46). ANTRENOR: Laszlo Balin

FCU Craiova 1948: Gurău – R. Negru, Duarte, Henriques, Huyghebaert – D. Albu, Asamoah – G. Ganea, Jibril, Mascarenhas (Bauza 58) – Blănuţă (Bahassa 46). ANTRENOR: Nicolo Napoli

Cartonaşe galbene: Cascini 52, Kucher 90+2 / Asamoah 12, Duarte 61, Bahassa 90+2, Sidibe 90+2

Arbitri: Horatiu Mircea Feşnic – Alexandru Cerei, Mihai Marius Marica

Arbitri VAR: Kovacs Szabolcs – Tunyogi Ferencz

În semifinale, pe 26 aprilie, UTA o va înfrunta pe câştigătoarea meciului dintre AFC Hermannstadt şi FC Universitatea Cluj, partidă programată miercuri 5 aprilie, de la ora 19:00.

Joi se vor juca ultimele două sferturi de finală, Sepsi OSK Sfântu Gheorghe – CS Mioveni (ora 18:00) şi CFR Cluj – FC Argeş (ora 21:00).