Dacia Striker schimbă treapta. Breakul de sub 25.000 de euro care se uită spre Skoda și vechile Volvo
Dacia încearcă prin noul Striker una dintre cele mai interesante repoziționări din istoria sa recentă. Nu abandonează prețul accesibil și simplitatea, dar adaugă o caracteristică asociată mai rar mărcii: eleganța.
Jurnaliștii olandezi de la AutoScout24 au rezumat surpriza fără floricele:
„Uau, o Dacie elegantă!”.
Break, crossover și berlină
Producătorul nu prezintă Striker drept un break clasic, ci ca pe o combinație între trei categorii:
poziția și robustețea unui SUV, utilitatea unui break și eficiența unei berline.
La 4,62 metri lungime și aproximativ 1,53 metri înălțime, mașina are o siluetă mai joasă și mai bine așezată decât Bigster.
Într-o piață în care aproape orice vehicul primește plastic negru și este declarat SUV, Striker își permite luxul de a semăna din nou cu o mașină.
Portbagajul ajunge la 600 de litri.
Este mai mic decât cel al unei Skoda Octavia Combi, dar suficient pentru a plasa modelul direct în zona automobilelor familiale adevărate.
Skoda este adversarul serios
Comparația cu Octavia nu reprezintă o simplă găselniță publicitară.
Striker urmărește același cumpărător pragmatic:
omul care vrea spațiu, costuri rezonabile și o mașină folosibilă zilnic, nu o declarație socială cu rate pe șapte ani.
Prețul european de pornire, confirmat de Dacia, va fi sub 25.000 de euro.
În Olanda, unde taxarea ridică prețurile, presa estimează aproximativ 31.000 de euro – cu aproape 6.000 sub o Octavia Combi de bază. Dacia
Volvo apare din nostalgie
Striker nu concurează cu modelele Volvo actuale în materie de lux sau tehnologie.
Trimiterea privește vechile 240, 940, V70 și XC70:
automobile încăpătoare, rezistente și construite pentru utilizare, nu pentru spectacol digital.
Un fost proprietar de V70 ar putea considera interiorul Daciei prea simplu.
Un nostalgic după Volvo 240 ar putea însă recunoaște filosofia: multă mașină, puține complicații.
Trei motorizări și tracțiune integrală
Gama va cuprinde mild hybrid-G 140, Hybrid 155 și Hybrid 150 4×4, ultima folosind un motor electric pe puntea din spate. Dacia păstrează inclusiv GPL-ul, semn că eleganța nu trebuie să elimine economia.
Striker arată direcția nouă a mărcii: Dacia nu mai vrea doar să fie cea mai ieftină alegere acceptabilă.
Vrea să devină alegerea inteligentă pe care nu mai simți nevoia s-o justifici.