David Popovici a câștigat medalia de argint la 200 m liber la Campionatul Mondial de Nataţie

Publicat: 18 dec. 2022, 12:09, de Cezar Amariei, în Internațional , ? cititori

David Popovici este vicecampion mondial în proba de 200 m liber, performanță reușită la Campionatul Mondial de Nataţie în bazin scurt, de la Melbourne.

Popovici a încheiat cursa cu timpul de 1.40.79.

Medalia de aur a fost câştigată de Sunwoo Hwang (Coreea de Sud) – 1:39.72 min. (nou record al competiţiei), în timp ce al treilea s-a clasat britanicul Tem Dean – 1:40.86 min

Sportivul s-a calificat în finală după ce a parcurs duminică dimineață cele opt lungimi de bazin în 1:42.31 min.

Pe 15 decembrie, Popovici a obținut locul 4 în proba de 100 de metri liber. TSportivul a parcurs cele patru lungimi de bazin în 45.64 secunde, ceea ce reprezintă un nou record mondial de juniori, dar și un nou record național de seniori.

Conform baremelor oficiale, David Popovici încă este considerat junior, chiar dacă a împlinit 18 ani.