David Popovici a câștigat medalia de aur în proba de 50 metri la Campionatele Europene de Nataţie pentru juniori

Publicat: 08 iul. 2022, 17:53, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

Înotătorul David Popovici (17 ani) a câştigat medalia de aur la Campionatele Europene de Nataţie pentru juniori de la Otopeni în proba de 50 metri.

Popovici a terminat cursa în 20 de secunde şi 16 sutimi.

Românii au cucerit cinci medalii, dintre care trei de aur şi două de argint: trei de aur – ştafeta masculină 4×100 m liber, alcătuită din David Popovici, Vlad Stancu, Ştefan Cozma şi Patrick Sebastian Dinu, David Popovici la 200 m liber, Vlad Ştefan Stancu la 1.500 m liber şi două de argint – ştafeta mixtă de 4×100 m liber, alcătuită din David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Bianca Costea şi Rebecca Aimee Diaconescu, respectiv Bianca Costea în proba de 50 m liber feminin.

„David Popovici, campion european de junioni la 50 m liber!!!

Ce cursa! Ce luptă! David Popovici a cucerit AURUL la 50 m liber cu un nou record național – 22.16. Deși nu este proba sa favorită, David Popovici a zburat pe cei 50 m, și după, ce a mers umăr la umăr cu adversarii săi în prima jumătate de bazin a reușit să încheie primul această finală!.

Este a 3-a medalie de aur pentru David Popovici la această ediție a Campionatelor Europene de înot pentru juniori de la Otopeni, după aurul cucerit la 200 m liber și cu ștafeta masculină 4×100 m liber.

Bravo, DAVID! Ești un adevărat campion”, a fost mesajul transmis de COSR, pe Facebook.