David Popovici a obţinut a cincea medalie la Campionatul European de nataţie pentru juniori, a patra de aur

Publicat: 10 iul. 2022, 19:24, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

David Popovici (17 ani) a câștigat, duminică, medalia de aur în proba de 100 m liber din cadrul Campionatului European de nataţie pentru juniori, la Otopeni.

Înotătorul legitimate la CS Dinamo a încheiat proba cu timpul 47.69. Pe locul doi s-a clasat britanicul Jacob Whittle (48.65), iar pe locul trei a terminat cipriotul Nikolas Antoniou (49.67).

Popovici a mai câştigat la Campionatul European aurul la 50 m liber, la 200 m liber şi la ştafetă 4×100 m liber, dar şi argintul la ştafetă combinată 4×100 m liber.

„AAAUUUR, David Popovici, al 4-lea AAAUUUR la Europenele de juniori de la Otopeni

Fenomenul David Popovici a confirmat așteptările și a cucerit medalia de AUUUUR la 100 m liber, la capătul unei curse pe care a condus-o de la un cap la altul. Dacă după primii 50 m, britanicul clasat al doilea a întors aproape de David, pe ultima lungime de bazin sportivul român s-a distanțat clar în învingător și la final s-a impus fără emoții cu timpul 47.69.

Dublu campion mondial de seniori la 100 și 200 m liber luna trecută, elevul lui Adrian Rădulescu a încheiat en-fanfare ultimele sale Campionate Europenele de juniori cu 4 medalii de aur – 50, 100, 200 m liber și ștafeta masculină 4×100 liber și una de argint la ștafetă mixtă 4×100 m liber.

FELICITĂRI DAVID POPOVICI! Felicitări antrenorului Adrian Rădulescu! Felicitări familiei și tuturor celor care au contribuit la formarea ta ca mare sportiv!”, au scris reprezentanții COSR, pe Facebook.