De la chirii simbolice la tarife aproape de piață. Primăria Capitalei schimbă radical prețurile pentru locuințele convenabile
Primăria Capitalei pregătește cea mai amplă majorare a chiriilor pentru locuințele convenabile din ultimii 18 ani. Un proiect aflat pe ordinea de zi a ședinței Consiliului General al Municipiului București (CGMB) prevede actualizarea tarifului de bază la 8 lei pe metru pătrat, față de 0,85 lei/mp cât este în prezent. Măsura ar afecta peste 4.000 de locuințe administrate de Administrația Fondului Imobiliar.
Tariful de bază urcă la 8 lei/mp pentru locuințele convenabile
Potrivit proiectului, noul tarif de 8 lei/mp va fi aplicat nu doar suprafeței locuibile, ci și spațiilor auxiliare precum antreu, bucătărie, baie, debara, verandă, terase, pivnițe sau boxe. Pentru garaje, tariful propus este de 10 lei/mp.
Valoarea finală a chiriei va fi stabilită prin aplicarea unui coeficient în funcție de zonă:
- 3,5 pentru zona A (centrală),
- 2,5 pentru zona B,
- 2 pentru zona C,
- 1,5 pentru zona D.
Astfel, creșterile vor fi semnificative, în special în zonele centrale ale Capitalei.
Exemple concrete: cât vor plăti chiriașii
În prezent, chiriile pentru locuințele convenabile sunt simbolice comparativ cu nivelul pieței. O garsonieră de aproximativ 35 mp are o chirie de 115 lei pe lună. După aplicarea noii formule, chiria ar putea ajunge la 980 de lei în zona A și la 560 de lei în zona C.
Pentru un apartament cu două camere, de 56 mp, chiria actuală este de 147 de lei. Conform proiectului, aceasta ar urma să crească la 1.568 de lei în zona centrală și la 896 de lei în zona C.
În cazul unui apartament cu trei camere, de 70 mp, chiria ar putea urca de la 171 de lei la 1.960 de lei în zona A și la 1.120 de lei în zona C.
Contracte prelungite doar pentru chiriașii la zi
Proiectul prevede și aprobarea unui contract-cadru pentru închirierea locuințelor convenabile administrate de entitățile juridice înființate prin hotărâri ale CGMB.
Contractele ajunse la scadență vor putea fi prelungite pentru încă cinci ani, însă doar dacă chiriașii au achitat integral obligațiile – chirie, întreținere și utilități – și prezintă actul de identitate și dovada veniturilor.
Rezilierea contractelor înainte de termen va fi posibilă în cazul neplății chiriei sau a cheltuielilor comune timp de trei luni consecutive, al producerii de daune semnificative imobilului sau în situații în care comportamentul locatarului face imposibilă conviețuirea cu ceilalți.
Noile tarife vor fi aplicate inclusiv locuințelor sociale și celor de necesitate, în limitele prevăzute de lege.
Ciprian Ciucu: „Nu este deloc puțin”
Primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, a anunțat anterior că va promova proiectul în Consiliul General, subliniind că actualele chirii nu au mai fost modificate din 2007.
El a explicat că în 2023 Administrația Fondului Imobiliar a încasat aproximativ 50 de milioane de lei din chirii, iar după actualizare veniturile ar putea ajunge la circa 500 de milioane de lei.
„Anul trecut, AFI/PMB a încasat din chirii cca. 50 de milioane de lei. În urma acestor actualizări, estimăm că AFI va încasa cca. 500 milioane de lei. Nu este deloc puţin! Voi promova acest proiect pe ordinea de zi”, a precizat Ciprian Ciucu într-o postare pe Facebook.