Dinamo – Barcelona 30-35, în Liga Campionilor, la handbal masculin

Publicat: 17 feb. 2022, 21:55, de Puterea.ro, în SPORT , ? cititori

Campioana României la handbal masculin, Dinamo Bucureşti, a fost învinsă de Barcelona cu scorul de 35-30 (17-15), deţinătoarea trofeului, joi seara, în Sala Polivalentă ”Ioan Kunst-Ghermănescu” din Capitală. Meciul s-a disputat ]n cadfrul Grupei B a Ligii Campionilor.

Dinamo pierduse în tur la diferenţă de patru goluri, 32-36. Oaspeții au condus în prima repriză la patru goluri, 9-5 şi 10-6, Dinamo s-a apropiat la un gol, 11-12, 12-13, 13-14. La pauză, campioana Europei avea avantaj de două goluri, 17-15.

Barcelona s-a desprins la cinci lgoluri în repriza secundă, 21-16, 25-20, iar Dinamo s-a apropiat din nou la un gol, 29-30, în minutul 55. Rezultuatu final a fost 30-35.
Pentru Dinamo au înscris Mohamed Mamdouh Ashem Shebib 9 goluri, Raul Nantes Campos 8, Christian Dissinger 3, Cedric Sorhaindo 2, Valentin Ghionea 4, Octavian Bizău 2, Alex Pascual Garcia 2.

Golurile învingătorilor au fost reuşite de Dika Mem 9, Haniel Vincius Langaro Inoue 7, Blaz Janc 5, Youssef Ben Ali 3, Ludovic Fabregas 2, Domen Makuc 2, Angel Fernandez Perez 2, Aleix Gomez Abello 2, Timothey Nguessan 1, Gonzalo Perez de Vargas Moreno (portar) 1, Ali Ismail Mohamed Zeinelabedin Ali 1.

Clasament
1. Lomza Vive Kielce 16 puncte (11 jocuri)
2. Barca 14 p (11 j)
3. Telekom Veszprem 13 p (11 j)
4. Paris Saint-Germain Handball 12 p (10 j)
5. SG Flensburg-Handewitt 9 p (11 j)
6. Motor 8 p (10 j)
7. FC Porto 8 p (11 j)
8. CS Dinamo Bucureşti 6 p (11 j)

Dinamo va juca următorul meci pe 24 februarie, în deplasare, cu FC Porto.Anterior, Dinamo Bucureşti a obţinut următoarele rezultate în grupa B: 32-29 cu Kielce, 30-41 cu PSG, 26-27 cu FC Porto, 32-36 cu FC Barcelona, 27-28 şi 33-29 cu HC Motor, 31-29 şi 32-47 cu Veszprem, 30-37 şi 20-28 cu Flensburg.

În etapa a 12-a, Dinamo Bucureşti va juca în deplasare, cu FC Porto, în 24 februarie.