Dinamo – FCSB 0-3. Roș-albaștrii au câștigat derby-ul cu rivala din Ștefan cel Mare (Video)

Publicat: 30 ian. 2022, 22:09, de Puterea.ro, în SPORT , ? cititori

FCSB a câștigat derby-ul cu Dinamo, cu 3-0, duminică seară, în etapa a 23-a a Ligii I. Partida s-a disputat pe arena din Șoseaua Ștefan cel Mare.

Octavian Popescu a deschis scorul în minutul 2, cu un șut din afara careului. Mijlocașul a încercat o nouă execuție spectaculoasă, în minutul 7. Dinamo a replicat două minute mai târziu. Ehmann l-a pus la încercare pe Andrei Vlad, cu o lovitură de cap.

Dinamo a evoluat în inferioritate numierică, din minutul 36. Răuță a primit al doilea cartonaș galben și a fost eliminat. În finalul primei reprize, dinamovistul Ivanov s-a ciocnit cap în cap cu Darius Olaru. În minutul 78, Ianis Stoica a înscris cu un șut expediat de la marginea careului.   Oaidă a stabilit scorul final cu o lovitură de cap, în minutul 82.

În urma acestui rezultat, FCSB ocupă locul secund în Liga 1, 51 de puncte, în timp ce Dinamo e pe 15, cu 12 puncte.

Dinamo: Figueiredo – Buleică, Patriche, Ehmann, Tomozei (Bani ’87) – Al. Răuţă, Balthazar – Borduşanu (Ivanov ’39, Rodriguez ’46), C. Matei (Creţu ’76), Torje (Amzar ’76) – Ivanovski. Antrenor: Flavius Stoican

FCSB: A. Vlad – Creţu, Vinicius, I. Cristea, Radunovic – Olaru (Perianu ’84), Oaidă, Fl. Tănase (Coman ’46) – Cordea (Miron ’62), Dumiter (V. Gheorghe ’46), Oct. Popescu (I. Stoica ’62). Antrenor: Anton Petrea