Dinamo Kiev – Juventus 0-2, în Liga Campionilor. Mircea Lucescu, învins de fostul elev Andrea Pirlo

Publicat: 20 oct. 2020, 22:05, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
Dinamo Kiev - Juventus 0-2, în Liga Campionilor. Mircea Lucescu, învins de fostul elev Andrea Pirlo
Mircea Lucescu, antrenorul echipei Dinamo Kiev. Foto: scroll.it

Echipa pregătită de Mircea Lucescu (75 de ani), Dinamo Kiev, a fost învinsă pe teren propriu cu scorul de 0-2, de Juventus Torino marți seara în prima etapă a Grupei G din Liga Campionilor.

Alvaro Morata a deschis scorul în minutul 46. Portarul ucrainienilor a respins în față o minge, iar atacantul spaniol a trimis în plasă. Morata a reușit „dubla” cu șase minute înainte de final. Acesta a punctat cu o lovitură de cap din centrarea lui Cuadrado.

Confruntarea a reprezentat și un duel al atrenorilor. Tehnicianul grupării italiene, Andrea Pirlo, a debutat ca fotbalist în urmă cu 25 de ani, când a fost pregătit de Mircea Lucescu, pe atunci la Brescia. Antrenorul român a fost contestat de ultrașii grupării ucrainiene. Suporterii au afișat un banner în engleză cu mesajul: „Lucescu, pleacă!”.

Confruntarea Dinamo Kiev – Juventus a fost arbitrată la centru de Ovidiu Hațegan, iar asistenți au fost Octavian Șovre și Sebastian Gheorghe.

Celălalt meci al grupei le pune față în față pe Barcelona și Ferencvaros.