Dinamo – Lomza Vive Kielce 32-29, în prima etapă a grupelor Champions League, la handbal masculin

Publicat: 16 sept. 2021, 22:16, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
Dinamo - Lomza Vive Kielce 32-29, în prima etapă a grupelor Champions League, la handbal masculin

Dinamo a învins joi, pe teren propriu, formaţia poloneză Lomza Vive Kielce, scor 32-29 (16-12), în primul meci din grupa B a Ligii Campionilor.

În prima repriză, campioana României a condus permanent. Diferenţa maximă a fost de cinci goluri (15-10). La pauză scorul a fost de 16-12. În repriza a doua, gazdele au avut 20-15, dar au primit cinci goluri la rând, scorul devenind egal la 20. Dinamo a câștigat cu 32-29.

Brazilianul Raul Nantes Campos a fost cel mai bun jucător de la Dinamo, cu 11 goluri.

Tot joi mai sunt programate şi celelalte trei partide din grupa B, între SG Flensburg-Handewitt – FC Barcelona, HC Motor – FC Porto şi Veszprem – PSG. Dinamo va juca următoarea partidă în deplasare, cu titrata echipă Paris Saint Germain, în 23 septembrie. După disputarea partidelor tur-retur în ambele grupe ale Ligii Campionilor, încep fazele eliminatorii, din 30 martie 2022, play-off şi sferturi, iar Turneul Final Four va avea loc în 18-19 iunie.