Drone rusești, din nou la granița României. F-16 ridicate de la sol și Ro-Alert în Tulcea
Noi atacuri cu drone lansate de Rusia asupra porturilor ucrainene de la Dunăre au pus din nou în alertă autoritățile române. În noaptea de vineri spre sâmbătă, sistemele de supraveghere ale Armatei au detectat intensificarea operațiunilor aeriene în zona Ismail, foarte aproape de frontiera României, determinând ridicarea de la sol a două aeronave F-16 și emiterea unui mesaj Ro-Alert pentru locuitorii din nordul județului Tulcea.
UPDATE:
Garda de Coastă a anunţat, sâmbătă dimineaţă, că traversarea cu bacul între PTF Isaccea (România) şi PTF Orlovka (Ucraina) este întreruptă temporar, ca urmare a atacurilor din noaptea precedentă asupra teritoriului ucrainean. PTF Orlovka a fost lovit de o dronă, relatează News.ro.
„În urma incidentelor petrecute în timpul nopţii pe teritoriul Ucrainei, trecerea cu bacul între PTF Isaccea şi PTF Orlovka este suspendată temporar. Participanţii la trafic sunt redirecţionaţi către Punctul de Trecere a Frontierei Galaţi – Rutier”, au transmis reprezentanţii Gărzii de Coastă.
Instituţia precizează că va reveni cu informaţii „imediat ce situaţia de pe partea ucraineană va fi remediată şi traversarea cu bacul va putea fi reluată”. De asemenea, cele două bacuri care asigură transportul peste Dunăre sunt în prezent ancorate pe malul românesc.
Presa ucraineană a relatat că Punctul de Trecere a Frontierei Orlovka a fost atacat de o dronă rusească, ceea ce a dus la suspendarea activităţii. Infrastructura complexului feribot Orlivka a fost avariată în urma loviturii.
F-16 Fighting Falcon, trimise pentru monitorizare
Ministerul Apărării anunță că cele două aeronave F-16 Fighting Falcon au decolat din Baza 86 Aeriană în jurul orei 01:00, cu misiunea de a monitoriza situația aeriană în apropierea graniței, în contextul atacurilor rusești din zona portuară ucraineană. Decizia a fost luată pe fondul unei noi runde de lovituri cu drone asupra infrastructurii din regiunea Ismail, aflată la mică distanță de malul românesc al Dunării.
Potrivit MApN, la ora 01:33 a fost transmis un mesaj Ro-Alert în nordul Tulcei, avertizând populația asupra riscurilor generate de operațiunile militare aflate în desfășurare peste graniță. Mesajul a avut caracter preventiv, având în vedere proximitatea atacurilor față de teritoriul României.
Nicio dronă nu a pătruns în spațiul aerian românesc
Deși alerta a fost ridicată, Armata precizează că nu s-au înregistrat pătrunderi neautorizate în spațiul aerian național. După aproximativ două ore de misiune, aeronavele F-16 au revenit la Baza 86 Aeriană Borcea, aterizând la ora 3:42.
Citeşte şi: Parlamentul European va dezbate încălcările spațiului aerian al României de către dronele rusești
Instituția subliniază că menține un nivel ridicat de supraveghere a spațiului aerian, maritim și terestru, în cooperare permanentă cu aliații NATO. Informațiile operative sunt schimbate în timp real, iar toate structurile de apărare rămân pregătite să intervină în cazul unor noi evoluții la granița cu Ucraina.
Cazuri similare la ordinea zilei
Situaţia vine după ce luni, o navă turcească cu 4.000 de tone de GPL a luat foc în urma unui atac rusesc cu dronă, în apropierea județului Tulcea, iar o dronă a pătruns în noaptea de marți spre miercuri aproximativ 8 kilometri în spațiul aerian național, determinând ridicarea de la sol a patru aeronave de luptă și emiterea a două mesaje Ro-Alert în județele Tulcea și Galați, a anunțat Ministerul Apărării Naționale.
Potrivit MApN, două aeronave Eurofighter Typhoon ale Forțelor Aeriene Germane, aflate la Baza 57 Mihail Kogălniceanu în serviciul de „Poliție aeriană întărită”, au decolat în noaptea de 18 spre 19 noiembrie, la ora 00:25, pentru a monitoriza situația aeriană de la granița cu Ucraina, „ca urmare a unor atacuri aeriene rusești în proximitatea frontierei fluviale cu România”.
Cu câteva minute înainte, la ora 00:20, autoritățile au transmis un mesaj Ro-Alert pentru nordul județului Tulcea, după ce radarele au detectat „semnalul unei drone care a pătruns aproximativ 8 km în spațiul aerian național, dinspre Vâlcov către Periprava și Chilia Veche, unde a dispărut de pe radar”.
Drona a reapărut pe radare în mod intermitent timp de aproximativ 12 minute, pe o traiectorie ce indica deplasarea „dinspre Colibași (Republica Moldova) către Foltești (jud. Galați) și ulterior în zona localității Oancea (Republica Moldova)”. În acest context, a fost transmis un al doilea mesaj Ro-Alert pentru nordul județului Galați, la ora 00:59.
Pentru întărirea misiunii, „încă două aeronave, F-16 ale Forțelor Aeriene Române, au fost ridicate de la Baza 71 Aeriană Câmpia Turzii”, precizează MApN.
Aeronavele Eurofighter au revenit la Baza 57 Mihail Kogălniceanu la ora 01:50, iar cele două F-16 au aterizat la Câmpia Turzii în jurul orei 02:30.